| Dragosm19 a întrebat:

Am o dilema si nu gasesc raspunsul nicaieri pe internet.
Detin un motocultor cu remorca 8cp inscris la primarie cu numar cu tot si toate dotarile necesare. Intrebarea mea este, de la ce varsta am voie sa-l conduc legal pe drumul asfaltat din sat? La 15 ani se poate?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca fara remorca s-ar incadra la categoria B1, aceasta se poate conduce legal de la 16 ani, cu permis de aceasta categoria.
Cu remorca cred ca se incadreaza la categoria Tr, se poate obtine numai de la 18 ani.

| 9Florin9 a răspuns:

Daca conduci cu mai putin de 25 km/h nu-ti trebuie

| Dragosm19 explică (pentru 9Florin9):

Nu trece prea des politie prin satul unde stau bunicii, dar e asfaltat tot si oricum nu cred ca prinde 25.
Mulțumesc mult pentru răspuns