| xyz12309 a întrebat:

Salutare, mă confrunt cu următoarea nedumerire, am depus toate actele pentru transcrierea unei mașini de pe vechiul proprietar pe numele meu, rovinieta vechiului proprietar este valabilă până în octombrie, iar eu vreau sa merg la CNADNR sa transcriu rovinieta pe noul număr de înmatriculare, dar acolo îmi cere cartea de identitate a vehiculului în original pentru a realiza transcrierea rovinietei, care a fost depusă la dosarul pentru transcriere al mașinii de la DRPCIV, eu aștept noua carte de identitate a vehiculului acasă prin poștă și poate dura până la 10 zile, în această perioadă vreau sa părăseasc orașul, exista vreo soluție pentru a nu lua amendă pentru lipsa rovinietei în această perioadă până la transcrierea ei pe noul număr?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solutia este foarte simpla: obtii rovinieta pentru o zi sau pentru 7 zile.

| xyz12309 explică (pentru Ioandelasal):

Așa mă gândeam și eu, 7 zile, dar mi se pare aiurea pentru ca nu este corect... aveți idee daca transcrierea rovinietei pe noul numai se face pe loc sau și acolo mai durează?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xyz12309):

Nu stiu practica, in mod normal ar trebui sa se faca imediat.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cartea de identitate nu se livreaza prin posta, se preda personal odata cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare, si noile numere de inmatriculare.
Daca inca nu ai primit inca CIV-ul si dovada de la ghiseu, atunci nu ai drept de circulatie deloc, rovigneta e cea mai mica grija.
Masina ta nu prea mai este inmatriculata in acest moment, e in proces de radiere in prima faza.
Iar conducerea unui autovehicul neinmatriculat e "un pic" de dosar penal.