| Alfred0703 a întrebat:

Salutare. Mai merita sa iti cumperi o masina diesel? Tot mai multe orase interzic masinile diesel si nu vreau sa ma trezesc ca vreau sa ma duc undeva cu masina si sa nu pot din aceasta cauza(stiu, nu e cazul in Romania). Mi-am luat recent permisul si tata ma tot bate la cap sa imi aleg o masina(sa fie diesel bine-nteles). El tot sustine ca consuma mai putin, e mai puternic, etc. Imi tot zice sa ma uit la modele mai noi 2012+ sa fie euro 5 sau 6.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Euro 5 si euro 6 o sa ma mearga lejer vreo 10 ani chiar si prin Germania sau pe unde a inceput deja lupta anti diesel.

Cu toate astea dieselul nu are putere mai mare, ci doar cuplu mai mare si cam atat e avantajul. Consumul te avantajeaza doar daca faci macar 25.000 km pe an si majoritatea in afara. Atunci iti scoti banii in plus pe care ii dai pe intretinerea unui diesel

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Benzina pe 1.2 consuma cat dieselu zis de el dar numa de oras e buna. Hai si intre localitati doar nu mergi tare cu ea

| Simpatic a răspuns:

Ce spunea suntserios referitor la diesel si germani este corect, doar ca ei isi cumpara dieseluri noi si la noi arunca toate cazanele si masinile facute prin garaj dupa ce au primit dauna totala.
Deci urat din partea Germaniei, lupta contra diesel dar alimenteaza popoarele sarace cu ceea ce arunca ei, pe acelasi principiu pe care-l face Rusia cu armele in razboaiele civile in care se implica.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Masinile diesel sunt mai scumpe la intretinere, mai pretentioase cum le conduci, etc.Pentru un incepator clar benzina mai bine. Dupa ce ai experienta atunci da, ia un diesel.Eu momentan am Exeo 2011 2.0 tdi dar asta dupa 4 ani dupa ce mi-am luat carnetul.Am inceput prima data cu dacia 1.4 MPI cam timp de un an.