| benga94 a întrebat:

Bai fratilor lamuriti-ma si pe mine cu o treaba! Nu ma pricep recunosc, care e treaba cind cumperi o masina de exemplu daca nu e inscrisa la noi, majoritatea taxa e 300 de euro spre exemplu,taxa de mediu nu stiu cit ces cu astea stiu si eu ca trebuie sa dai niste bani sa o inscrii dar doar atat,sau mai sunt cite unii scriu ca au platit taxa si nu au recuperat banii care e avantaju meu ca nu a recuperat el banii,pur si simplu nu inteleg, cind cumperi o masina de la altcineva cit ma ajunge actele ca sa stiu ce costuri sunt in plus fata de cit dau pe masina, si mar mai interesa daca e mai bine sa ma orientez pe diesel decat pe benzina benzina majoritatea consuma mult daca ar consuma undeva la 8% mar bate gindu la o instalatie GPL daca o cumpar pe motorina si consuma pinan 5%as lasao asa ar fi cel mai bine, astept raspuns de la voi cei care stiti!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte simplu.

de la 1 ianuarie 2007 pentru orice masina care vrei sa o inmatriculezi in Romaia trebuie sa platesti taxa de timbru. Daca tu cumperi o masina care nu a mai fost niciodata inmatriculata in Ro, sau a fost inmatriculata inainte de 2007 atunci trebuie sa platesti taxa.

Daca masina a mai fost inmatriculata dupa 2007 si are deja taxa platita tu nu mai trebuie sa o mai platesti.

exista si cazuri de proprietari care au platit acesta taxa dar au recuperat-o in justitie la un momentdat. Tu daca cumperi o masina cu taxa recuperata trebuie sa o platesti daca vrei sa o inmatriculezi pe numele tau.

uite aici poti sa calculezi cat costa acesta taxa pentru masina care te intereseaza

http://static.anaf.ro/......_2013.html

| InstalatiiGPL a răspuns:

Pe Diesel is piesele foarte scumpe si reparatia la fel.
Cel mai bine iesi cu o masina pe benzina + GPL avand in vedere ca GPL-ul este la jumate pret.
De unde esti?