| qxPsm a întrebat:

Salutare! Merita achizitionat un bmw e60? Si mai exact care model dintre ele, 520/525/530 anii 2004-2010?
Imi plac foarte mult si as dori sa stiu daca sunt fiabile (mentionez ca doresc sa-l achizitionez din strainatate)
Care ar fi cele mai comune probleme la acestea si ce model este cel mai ok?

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Gen, is masini ok dar sunt scumpe la intretinere ( eu detin e90 2010 si am un amic cu e60 2009). Is si sanse mari sa aiba multi km la bord. Presupun ca il vrei diesel. Aici is cam 4 coduri motor mari si late ( M47, M57, N47, N57). Cele ce incep cu 4 sunt in 4 pistoane si de 2.0, cele ce incep cu 5 sunt in 6 pistoane si de 2.5 sau 3.0...
Cele cu M sunt euro 4 si sunt considerate mai fiabile dar problema e ca s-au produs cam pana in 2007 iar cele cu N pot sa fie euro 4/5 si fabricate cam intre 2007-2010.
Cele cu N au o problema la distributie ce se afla in spatele motorului si necesita scoaterea motorului sa fie inlocuita ( 4000-6000 lei costul). Dar daca faci asta atunci si motoarele cu N sunt ok.
Eu personal as lua un E60 din 2009/2010 euro 5 ( sa nu ai treaba cu posibile taxe de mediu mai mari), cu motorul N47. Daca ii schimbi distributia preventiv nu ar trebui sa ai probleme. Amicul meu are pe al lui E60 de cam 4 ani si 50. 000km si nu o avut probleme cu el, doar mentenanta normala.