| ReZiSTorr a întrebat:

Salutare! Odata cu venirea verii am pornit instalatia de climatizare si am observat ca nu mai baga rece cum baga odata.Baga dar nu de tot.Precizez ca in urma cu 2 ani am refacut toata instalatia de climatizare cu compresor radiator si curatare instalatie.E posibil sa fie stricat compresorul daca imi baga putin de tot aer rece? Cand pornesc masina si apas pe butonul de AC observ ca el cupleaza/decupleaza la fiecare atingere.Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo in servis unde vei afla cauza

| Frank51 a răspuns:

Ai pierdut freon.

| Țoglă a răspuns:

Dacă baga puțin aer rece și auzi cum cumplează, n-are cum să fie compresorul stricat.
Ai rămas doar fără freon, AC-ul trebuie să-l folosești periodic chiar și iarna pentru buna utilizare.
O completare de freon e 150lei.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Posibil lipsă de etanșeitate cu pierdere de agent frigorific, de la o garnitură ciupită la instalare, sau montată uscat. Sau, ambreiajul compresorului este defect. Trebuie o constatare făcută de către un frigotehnist.