| Fredie a întrebat:

Salutare. Pentru Bucuresti: Imi poate spune cineva care sunt prevederile legale cu privire la parcarile de resedinta? Citisem prin presa ca locurile platite la primarie, sunt de fapt ale celui care plateste doar in anumite intervale orare, de genul dupa 17 18 seara si pana la 8 9 dimineata, iar in timpul zilei daca e liber poate sta legal oricine. E valabila prevederea asta? Se aplica de luni pana vineri sau in toate zilele saptamanii? Multumesc.

4 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Si dac gasesti parcarea ocupata suni la 112 si faci reclamatie si sigur ise ridica masina dac tu il blocezi si el nu poate sa iasa nu rezolvi nimic pentru ca si el poate sa sune si iti ridica masina pentru ca l-ai blocat si in curand la sectoru 6 se va da drumul la blocari de roti ale masinilor parcate in locurile altora dar sa faci dovada ca tea blocat parcare si esti tu cel care detine acel loc de parcare, simplu suni si ise va ridica masina

mira
| mira a răspuns:

Da, aceasta este regula si se aplica pe toata saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa fie asa la citi bani platesc pentru inchiriere.
Cine vrea loc de parcare / garare, permanent poate sa cumpere.
Sa vedem citi isi permit sa dea pe un loc de 18mp 20-30 mii de euro apoi amenajarea inca 2-3 mii ca atit costa amenajarea ( nu garaj )
Deci daca stati la bloc, pentru modica suma platita primiti suficient.

| flower a răspuns:

Cam da. Depinde si de sector. In sectorul 6, in intevalul 9-21 poate parca oricine atata timp cat parcarea este libera; cam aiurea sa vi acasa si sa nu ai unde parca pentru ca s-a gasit unul sa iti blocheze legal, parcarea platita de tine