| FlorinBboy a întrebat:

Salutare. Sa zicem ca exemplu ca as avea un accident cu masina, am 95 km/h si intru intr-un copac frontal si masina ar lua si foc si in 10 minute ar fi declarata dauna totala. Eu sa zic ca as avea Asigurare RCA si Asigurare Casco. Ma intereseaza cum ma va despagubi ce i de la casco, cat la suta din valoarea masinii care acum a fost declarata epava, dauna totala imi va accorda?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de dauna totala, asigurarea CASCO plateste integral VALOAREA DE ASIGURARE al masinii, la cat a fost estimata in contract.
Daca ai avut si asigurare de viata si sanatate, atunci se vor plati si sumele de asigurare cuprinse in respectivele contracte.
In cazul decesului tau, asigurarea masinii se plateste mostenitorilor tai, iar asigurarea de viata se plateste persoanei desemnate de tine in contractul de asigurare (indiferent demostenitori).

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cum ai asigurat-o tu!
Daca ai ales sa platesti asigurarea pe pretul pietii, atunci valoare ei este f mica si iti dau exact la cat este evaluata.
Daca alegi in mod express sa oa asiguri pentru 20, 000 de exemplu, atunci rata lunara este foarte mare, camd 200 lei pe luna, dar in caz de accident, tu priemsti toti cei 20.000 inapoi si masina se radiaza.
Marea problema este ca, nu-i bine sa-ti doresti un asemenea accident, ca in general se lasa cu moartea soferului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti vor da ceva mai putin decat valora masina pe piata

| Freya1 a răspuns:

Omule la viteza aia si la impactul ala mori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă intri frontal cu 95-100 într-un copac și mai ia și foc mașina nu mai ajungi tu la casco.
Dar familia ta ia ajutor de înmormântare.

| Uvox a răspuns:

Asta dupa ce termini cu dosarul penal de vatamare din culpa. Sau omor din culpa happy

| unvecin a răspuns:

În termeni medicali, îmi povestea un prieten medic chirurg: din cauza impactului pot chiar să se desprindă organele de aortă.

A avut un caz: o fată care primise o mașină nouă de la părinți și a reușit să intre cu ea în plină viteză într-un cap de pod. Au dus-o de urgență în operație doar ca să constate că era totul praf în ea...

| Adiadictie a răspuns:

Trebuie casco LA vandalism