| MaxiValau a întrebat:

In caz ca ai un accident, si iti iese dauna totala, cei de la CASCO iti dau exact suma care este trecuta pe factura ca valoarea masinii? (nu am accident, doar asa, ca sa fiu linistit)

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu. Vei primi suma asigurata, din care se scade fransiza (nu franciza!) si valoarea epavei.
Suma asigurata este valoarea la care asiguratorul impreuna cu asiguratul au convenit sa incheie contractul de asigurare, ea fiind mentionata obligatoriu in polita de asigurare. Suma asigurata poate fi egala sau diferita de valoarea din factura, fiind o aproximare a valorii de piata a autoturismului asigurat.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Din suma asigurata din polita se scade valoarea eventualelor fransize din contract si valoarea epavei care este in jur de 20-25%.