| DanAndi a întrebat:

Salutare, stie cineva care este diferenta dintre sigurantele auto mini si cele plate? Multumesc

3 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Tu respecta valoare de pe ele si nu asculta pe Denis. Ambele fac acelasi lucru, dar depinde de producator cum gestioneaza spatiul tabloului

| denisTiky a răspuns:

Fiecare tip de siguranta tine un anumit amperaj. Cele mini sunt pentru circuitele care nu au nevoie de atat de mult curent, iar cele normale sunt pentru circuitele mai mari care cer mai mult curent si implicit, o rezistenta mai mare a sigurantei. Unele masini dispun chiar de sigurante si mai mari care se gasesc de obicei pe sub capota masinii care sunt pentru bujii, electromotor, etc unde este nevoie de si mai mult curent.

| UserRo10 a răspuns (pentru denisTiky):

Ia mai verifica o data. Sigurantele mini au aceleasi valori ca cele putin mai mari. Adica gasesti de la 5 la 30 A. Restul sunt puse sub bord sau com motor