| Rush a întrebat:

Salutare, cine stie care e diferenta intre popi si preoti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popa e la cartile de joc iar preotul e cel din biserica. Insa, sa fim seriosi, ca si in Biserica au ramas putin preoti, restul fiind popi.

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Aceiasi difrenta ca intre Sf. Petre si Sf. Ilie? Tot un drac.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Lui unu ii plac copiii (pedofil) si lu celalat ii plac barbatii (gay)

| blueangel99 a răspuns:

Păi nu prea e diferenţă.
Decât că pe noi la religie ne-a învăţat că la biserică e preot, şi popă e doar la cărţi thinking

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu e nicio diferenţă, ambii termeni referindu-se la aceeaşi persoană a Bisericii. Singura diferenţă este că "popă" este un cuvânt din jargon, iar "preot" sau "părinte" are un sens mai literar.

| Dash a răspuns:

Nu e nici o diferenta (oameni sunt cu totii)

| Rush explică:

Este o diferenta, daca nu sti, taci.

| Rayyy a răspuns (pentru Rush):

Care e?

| florina200 a răspuns:

Nu este nici o diferenta sunt sinonime

| oliviaaa a răspuns:

Este tot acelasi doar ca popi este spus de batrini in popor dar preoti este cuvint recent spus acumhappy sper ca te-am ajutat...

| HotChoclate a răspuns:

Popa se zice la ortodoxi si preoti la catolici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatele, in rest totul e identic happy

| andr33Andr3 a răspuns:

Ca se scriu si se citesc diferit laughing

| Twee a răspuns:

Nici o diferenta.thinking