| Mario15 a întrebat:

Salutare, stie cineva daca este precizat undeva in lege vechimea maxima pe care o poate avea o anvelopa ( conform DOT-ului ), si daca in cazul in care aceasta este depastia ce contraventii exista.Totodata as dori sa-mi spuneti daca pentru niste anvelope Continental Sport Contact 2 de vara, este ok o adancime a profilului de 3mm. O zi buna!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vechimea anvelopei nu este prevazuta de legislatia rutiera si nici nu are importanta. Adancimea profilului este importanta si aceasta trebuie sa fie de cel putin 1, 6 mm.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu scrie nicaieri in legislatie de vechimea anvelopelor, insa daca au peste 5-6 ani deja iti pun siguranta in pericol

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Nu e prevazuta vechimea