| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Am o intrebare despre anvelope moto sau anvelope in general.
Indicile de sarcina se refera la masa (motocicletei in cazul meu) sau la masa maxima autorizata. Adica mie mi-ar trebui anvelope cu indice de sarcina 72, adica 350+ kg mtma?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se referă la greutatea maximă pe care o poate suporta anvelopa, la o anumită viteză a automobilului și la presiunea nominală de umflare. Adică masa motorului + a ocupanților + bagaje + bla-bla

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La masa maxima autorizata se refera.
Dar in principiu se merge pe valoarea trecuta de dragul nostru RAR in CIV, valoare care de multe ori e complet aiurea. E bine sa depasesti putin indicele de sarcina, cand cumperi anvelope.