| bibi5961 a întrebat:

Salutare, stie cineva luna si anul in care la bmw a scos noul motor dupa n47 cu probleme? Vreau sa imi cumpar un seria 5 2l diesel si nu vreau sa am probleme cu distributia. Unii zic ca dupa a 2a jumate a anului 2013, altii zic ca din 2014, altii dupa a 2a jumate a anului 2014, care informatie e corecta?

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nu cred ca exista o data chiar asa exacta, dar sigur din 2014 e folosit noul motor. Din cate vad, variantele cu 150cp si 190cp au motorul ok iar cele cu 143cp si 184cp pe cel vechi N47. Eu zic sa te uiti dupa cai cand cauti si inainte sa il cumperi poti sa deschizi si capota sa fii sigur ce motor ai. Daca cumva cumperi de la samsari, sa nu crezi ce zic ei pana nu verifici tu ( o data unul incerca sa imi vanda un polo cu A.C. simplu insistand ca e climatronic de fapt).