| demi98 a întrebat:

Salutare, stiu ca trebuie sa merg la mecanic pentru o verificare cum trebuie, dar sa imi fac o idee înainte o sa intreb aici.
Am un Mercedes e class coupe din 2012, c207, automat.
Ieri dupa cateva curbe mai ‘hardcore’, cu sisteme de tracțiune oprite, am oprit cu totul eu si câțiva prieteni si cand sa plecam am observat ca se învârte volanul foarte greu, pare efectiv ca nu are servo, doar pe loc, pana trec de 10km/h, ca dupa incepe sa se învârtă la fel de ok ca si înainte. Dar pana la 10km/h se învârte greu ca si cum nu are servo.
In timp ce merg nu aud vreun fluierat sau ceva sunet ce nu se auzea înainte, mașina are 100.000 km parcurși.
Aveti idee ce ar putea avea servoul sau care e problema?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In primul rand vezi sa fie unu bun. Cand ajungi la el explici la fel cum zici aici in detaliu

| relian a răspuns:

Adica omori masina si dupoa tot intrebi oare ce o avea laughing ba ce vas omora eu pe voi astia figuranti si dusi cu pluta laughing
In primul rand nu ai spus ce directie are rabla ta, electrica sau hidraulica.
Apoi daca ai probleme ar trebuie sa se aprinda la bord ceva lumni de avertizare sau check engine.
Pana la 10 la ora masina merge greu ca nu mai functioneaza ceva, pompa, sau rack and pinion, sau poate programul masinii, dar sigur ai prin bordu ala o luminita aprinsa tocmai la captul tunelului, dar tu no vezi laughing
La viteza peste 10 la ora ala tot nu functioneaza te asigur, doar ca la viteza mai mare inertia masinii misca si volanu mai usor.
Deci casca urechile ca vad ochi nai sa te uiti daca sunt lumini la bord aprinse si revina cu ceva amanunte.

| SorinelCopilu a răspuns:

Probabil s-a dus ceva de la pompa servo din cauza curbelor am avut și eu problema similara la X5 tot din cauza curbelor imi picura ulei și se misca greu volanul dar am schimbat pompa si acum merge bine

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Singura problema está soferul. Iar din aceasta situatie ne putem da seama ca masinile scumpe nu sunt facut pentru oricine.

| demi98 explică (pentru FabricantDeGunoi):

Daca nu ai răspuns la întrebare mai bine taci. ca din câte observ te bagi si tu in seama. care e problema cu mine? am fost cu mai multe persoane la un eveniment. chiar ju va înțeleg de vr ba băgați in drama