| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.

Tatăl meu a decedat în aprilie și asigurarea RCA auto expiră luna asta. Dacă prelungesc asigurarea online,
1: O să am probleme cu poliția la un control?
2: Dacă intră cineva în mine ce se-ntâmplă?

Încă nu am reușit să trec mașina pe mine și nu prea am găsit răspunsuri pe google, fie sunt foarte vechi, poate e vreo lege în 2021 care mă expune la riscuri.

Vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie imediat sa anunti ca tatal tau a decedat si sa treci masina pe numele tau, cu hotii si jmecherii nu merge, o ti pe numele lui ca sa platesti mai putin nu? Doar ca el este mort si la un control al politiei va vrea sa discute cu el iar el e demult decedat o sa ai mari probleme cu legea deoarece este fals in declaratii si vei ajunge la inchisoare. Nu te juca cu asa ceva, masină ai vrut asuma ti responsabilitatea plăteste toate taxele, daca nu vinde o si gata mergi cu autobuzul.