| BMW520d20009 a întrebat:

Salut baieti!

M-a lasat iarna aceasta bateria la un BMW e60 520d - 130 KW - 177 HP din 2009...
Ideea este ca am tot citit pe forum... dar sunt inca in dubii in ceea ce priveste schimbarea cu una noua.

Bateria echipata din fabrica este VARTA 80 AH 800 A si a dus 9 ani lejer.

Intrebarea mea este, pot pune o baterie Varta Blue Dynamic 12 V, 80 Ah, 740 A si mai este necesara codarea / inregistrarea bateriei la un tester daca are acelasi amperaj?

Sau are curentul de pornire de 740 A prea mic? este recomandata? ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este buna bateria de care spui.
Dar vezi ca in ultima vreme, Varta face baterii foarte proaste, mai slabe decat Rombat (Bistrita).
Daca ai buget, iti recomand sa cauti o baterie Bosch, alea inca sunt de calitate.
Daca vrei ceva ieftin, mergi pe Macht; eu sunt la a doua iarna cu una, si sunt multumit; au si prieteni de-ai mei, tot la diesel. Dimineata pe ger, au curent puternic pentru pornire.

| BMW520d20009 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am luat pana la urma un ULTRON by Moll 100Ah 850A ( Made in Germany )

| romeo78 a răspuns:

Amperarajul trebuie identic, căci nu e vorba doar de pornire, ci de toți consumatorii electrici!

| BMW520d20009 explică (pentru romeo78):

La asta ma gandeam si eu...
Daca bateria are din fabrica 80Ah eu tot o noua baterie de 80Ah altfel trebuie modificat la un tester daca pun o baterie de 90Ah...