| KaPy2 a întrebat:

Am și eu un malaguti f12 și am lăsat bateria full de curent,pornea la sfert,asta prin decembrie,nu am mai pornito la automat pentru ca s-a defectat stopu de frâna,azi l-am făcut și nu mai avea curent în baterie,bateria era moarta straight face,bateria noua,de ce s-a descarcat,care ar fi motivul?,
încă ceva când motoru este turat aproape de blana de ce scade turația,trebuie sa-l accelerez sa stea turat sa-i dau într-un șprițuri sa merg cu viteza, dacă nu fac asta încetinesc,dar nu știu cauza, voi ați ști cauza acestei probleme?straight face, Mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
S-a descărcat bateria deoarece ai scurt pe instalaţie.
Când nu foloseşti motorul mult timp, ia borna de la baterie.
Te pup!

| KaPy2 explică (pentru anonim_4396):

Mai pot salva bateria, mai este buna de ceva sau necesita alta?

8 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Eu n-am dat-o jos de vreo 3 ani si n-are nimic.a stat si la -30 grade si cate 5-6 luni nepornit.da e cu gel.

| KaPy2 explică (pentru viotedy):

A mea e pe acid, vreo idee, mai merge folosita, pusa la redresor, sau necesita alta?

| viotedy a răspuns (pentru KaPy2):

Trebuie redresor mic si nu prea te mai bazezi pe ea.sa cumperi din aia portocalie cu gel si poate sa fie un pic mai mare daca ai avut de 4 amperi iei de 5 sau de 7 sa aiba putere de pornire mai mare.si musai prima pornire din zi o faci la pedala ca s-o ai mai mult timp.

| KaPy2 explică:

Cu acid, acidu e la locul lui, cred ca o pun pe redresor

| rocket a răspuns (pentru KaPy2):

Si eu am patit-o tot asa cu bateria. Dupa ce incepe sa faca figuri trebuie schimbata. Am pus-o pe redresor, am rugat lumea sa imi dea curent, pornea, dar daca statea mai mult de 8 ore oprita iar nu mai pornea. Si daca zici ca are pb si la mers, mai bine sa o schimbi. http://www.autofrontal.ro/product/acumulatori aici cauti de care ai nevoie si macar stii ca nu risti sa ramai pe undeva.

| KaPy2 explică (pentru rocket):

Bateria e noua, nici jumate de an nu are, cred ca s-a descarcat ca am lăsat-o pe scuter

| rocket a răspuns (pentru KaPy2):

Am inteles, dar daca s-a descarcat de tot slabe sanse sa o mai aduci la cum era cand ai cumparat-o. Daca bateria are de suferit odata, e bine sa incepi sa te gandesti la alta, ca sa nu risti. Mereu vei avea probleme cu ea.