| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, am la dispoziție vreo 1000 de euro și am găsit niște mașini de cumpărat. și sunt indecis, nu știu ce să zic despre ele...
Eu mă cam învârt printre următoarele mașini: Fiat Punto model mai vechi, parcă 1998-2002, Peugeot 206, Golf 3 hatchback, și Opel Astra F tot hatchback... aș dori și eu vă rog păreri, concluzii, și foarte important; cine cunoaște consumul lor, prețul pieselor, durabilitatea, întreținerea, etc. Rog frumos și dau fundă.
Mulțumesc!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din aia 1000€ ai emigrat in occident unde ai vreo ruda sa te indrume la un servici, iti faci vechime strangi bani si iti iei bmw cu 20 000€ si scapi de hotia din Romania

suntserios
| suntserios a răspuns:

Evita Fiatul, in rest la pretul ala, iei ce se tine pe roti mai bine

| OldSoul a răspuns:

Sfatul meu e sa mai stragni 500 euro si sa-ti iei un Astra G, eu zic ca e mai ok decat cele spuse de tine, iar ca pret nu e o diferenta asa de mare, acum desigur probabil nu vei gasi unul chiar impecabil, dar eu zic ca merge.
https://lajumate.ro/opel-astra-4219786.html
https://lajumate.ro/opel-astra-g-4247646.html
Sau eventual poti gasi chiar si un golf 4 benzina in banii astia.
Acum cat despre consum, fiind benzina sa te astepti sa-ti ia minim 8, si desigur eventual sa te astepti sa mai bagi ceva ulei intre schimburi, in rest, de piese durabilitate, eu zic ca nu e mare problema sunt destul de scazute preturile la aceste modele.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai rabdare si ceva noroc, s-ar putea sa gasesti ceva bun la 1000 Euro.
Teapa se poate lua si la 6000 din Germania.
Masina pe benzina clar.
Conteaza si marca, dar cel mai mult conteaza cum a fost intretinuta.

| Alexul99 a răspuns:

Pai, eu iti recomand Dacia logan, la pretul asta gasesti masini foarte vechi. si cu piese destul de scumpe, eu consider ca un logan este cea mai fiabila masina in pretul asta, daca este diesel cu atat mai bine, costuri si mai mici.
Dar ai grija, daca imi urmezi sfatul sa te uiti bine si la kilometri parcursi, doar nu vrei sa cumperi un fost taxi cu milionul de kilometri, 200-300 de mii de km zic ca e ok, pentru pretul asta, si in plus daca ai sa ai probleme la masina piesele sunt foarte ieftine si le gasesti la orice colt.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alexul99):

Lasa miturile, Diesel e mai paguboasa ca benzina mai ales folosita in oras.

| TimSem a răspuns:

Nu uita că pe lângă cei 1000 de euro, vei fi nevoit să mai bagi poate încă pe atât (dacă nu și mai mult) pentru reparații, îmbunătățiri etc. La prețul de 1000 de euro sigur vei lua o mașină care va avea nevoie de multă „atenție"...
Eu unul fug de Opel. M-am ars cu Opel și nu mai vreau să aud de marcă. Foarte populară și bună este seria Golf-urilor. Din auzite - eu n-am avut niciodată unul.

| Deyne a răspuns:

Golf 4. Dupa parerea mea e o masina accesibila la pret, consuma putin si arata si bine. Eu am un golf 4 din anul 2000 motor 1.9, am dat pe el 1000 de euro. Nu am investit cine stie ce bani in el, doar ce am schimbat niste beculete, husele de la scaune pentru ca erau cam vechi si urate. Cam atat.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

La banii astia, Astra f benzina - aproape identica cu cielo, golf 3, ambele ok la preturi si manopera, ieftinute, le am avut pe ambele, sa fii atent la tabla, restul se repara, preturi rezonabile, de fiat si peugeot nici sa nu te gindesti vreodata, vreo clipa, plingi cu vorbe! Si Fiatul si Peugeotul au statut de "masina care se strica zilnic"... Bafta la achizitie!

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ilie_Razvan_Adrian_1968):

Dar consumul? Și chiar și așa, Fiatul și Peugeotul, dacă știi, ce consum au? Și Astra-ul și Golf-ul, consumul lor care erau? Tot benzină, și normal.

| Bastanul2018 a răspuns:

Salut. Parerea mea ar fi sa iti mai aduni niste banuti si sa iti iei o masina cat de cat ok.Gasesti masini in Germania la 6000-6500 euro destul de ok. Acum faci cum doresti happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bastanul2018):

Lol, lol, LOL! De la 1000 la 6500 e oleaca de drum, nu crezi? In jur de 2000 incepi sa gasesti masini cu care parca poti sa circuli. La 1000 gasesti... sicrie pe roti.

| suntserios a răspuns (pentru Bastanul2018):

Poate daca avea de unde sa scoata 6500 euro nu punea intrebarea cu 1000euro