| ArvunescuOvidiuuu a întrebat:

Salutare TPU, am o eroare la un Passat b6 cu un motor de 2.0 170cp cod motor bmr pe teste la injector 004705-ventil pompa - injector(PD) cilindrul 1 (N240)
P1261-006-limita superioara depasita-intermitent
Mașina se simnte ca își schimba puțin mersul motorului, adică ca după câteva secunde nu mai merge rotund dar nu da semnele unui injector defect și aici ma refer ca nu oscilează nu trepideaza, de pornit are o pornire mai grea ca e vremea care e afara și o pornesc la 2-3 zile dar pornește de la prima cheie, de fum da doar noxe la pornire (am anulate filtrul și dpf-ul) singurele chestii sunt ca consumul motorinei nu mai scade mai jos de 8 în condițiile în care scoteam și 5.3.
E posibil ca injectorul sa se fi înfundat din cauza gunoaielor din rezervor sau din cauza motorinei de mai proasta calitate sau a picat de tot.
Eu ma gândesc ca ventilul ala pompează motorina sau ajuta la pomparea acesteia, nu știu ca nu sunt mecanic, dar vreau doar o părere despre ce s-ar fi întâmplat cu injectorul meu.
Țin sa menționez ca injectorul 1 și 3 la relanti dacă apeși accelerația se joaca cu numerele ajungând la - 2 - 3 și după stagnand în jurul normale.
Va mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Exista posibilitatea ca injectorul tau sa fie blocat, sau sa faca figuri in anumite conditii.
+/-3, sau mai exact +/-2.99 este valoarea maxima
Ar trebui de depistat care injector este cel cu problema, si ar trebui inlocuit.
Daca un injector este blocat si pulverizeaza prea multa motorina, s-ar putea sa ai surprize neplacute pe termen lung.