| nllbia99 a întrebat:

Am o mica întrebare. Dacă aș cumpăra o mașină din Germania cu itp ul expirat și o trimit în tara(România) pe platforma, se poate face itp ul în tara chiar dacă e expirat pe certificatul de înmatriculare a mașinii? Sau trebuie sa îl fac aici și pe urmă să o trimit în tara?
Mulțumesc pentru informații, o zi buna!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Înscrii mașina în, Ro ii faci Rar și gata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

ITP-ul masinilor inmatriculate in UE se poate face la orice reprezentanta RAR din Romania. Deci nu poti la service-urile cu ITP, dar poti la RAR.
Insa atunci cand cumperi o masina din Germania, la intocmirea actelor se radiaza masina complet din Germania, deci vei veni fara numere, iar singura metoda de a circula, este sa obtii numere provizorii de Romania (rosii), apoi faci omologarea RAR (obtii cartea de identitate romaneasca), iar in omologare este inclus si ITP-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate, e exact ca și cum ai avea o mașina in tara, cu itp-ul expirat de exemplu de 2 luni și te duci pe roti sa îl faci, ti-l va face suta la suta