| qFlorian a întrebat:

Salutare TPU, am o problema la un artic cat cruiser 700 2011, mai exact am incercat sa urc o panta si vazusem cand dadeam sa cuplez 4x4 nu tragea fata si nici cand cuplam diferetialul nu invartea, desi in bord imi aratase 4x4 si cardanul de pe fata se invartea in grup dar nu se rotira rotile. Astazi iesisem pe niste dealuri si cum a nins i-am dat 4x4 si vad ca nicicum nu tragea fata chiar daca in bord imi aparea. Ajunsesem la o panta tot nu mergea, l-am decuplat de vreo 3 ori si dupa am vazut ca a inceput sa traga si fata si mergea ca inainte. Bun dupa ce am iesit de pe acea panta decuplez 4x4 si ce sa vezi cand decuplez vad ca nu imi patineaza spatele, ii dau mai tare, vad ca trage si fata desi decuplasem. In bord imi aratase ca sunt cu spatele.Deci mai exact mi-a ramas cuplata fata eu punandu-l pe tractiune doar spate. Oare ce as putea sa-i fac? E problema din grup, cuplaj, sau crucile cardanice ca trebuie schimbate ca au joc (ceea ce nu cred)? Motorasul de cuplaj se aude ca merge, ma ajutati?