| MareanN a întrebat:

Salutare TPU. Am pus ieri niste leduri pe pozitii exact modelul acesta https://ivnshop.ro/......ra-eroare/
Vreau sa stiu va rog daca sunt omologate. Patesc ceva daca ma prinde politia cu ele?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incandescente. Poti pune doar becuri usor albastrui, care bat alb.
Asa ceva: https://www.autolux.ro/......10-jpg.jpg
Eu am avut becuri portocalii pe pozitii, nici alea nu sunt legale, cica. Un fel de US style, care se sanctioneaza tot cu retinerea certificatului + amenda. https://www.maniamall.ro/......iacars.jpg
Daca vrei faruri mai frumoase, cauta ceva cu lupa si xenon, sau cu lupa + halogen, pe care pui apoi led alb 4300k si spalatoare pentru faruri. Nu sunt nici astea legale, dar trec de controale de obicei, fiind teoretic dupa legislatie. Legislatia cere spalatoare si lupe, la farurile cu xenon. Daca le ai, nu prea se se mai uita la ele nici RAR-ul.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă sunt portocalii, n-ai ce omologa de ele!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu sunt. Nu exista leduri omologate, cu exceptia celor speciale pentru faruri LED, care au alte mufe decat becurile clasice.
Un politist mai "a dracului" te poate lasa fara certificatul de inmatriculare, si cu amenda.

| MareanN explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok multumesc mult. Maine le dau jos si pun inapoi becurile clasice pe halogen galbene pe pozitii. Insa mi-ai putea da un sfat daca am voie cu becuri pe pozitii halogen, dar sa fie albe sau albastre? M-am saturat de galbenul acela spalacit de la faruri, si as vrea sa imi modernizez masina in limita bunului simt daca se poate.

| MareanN explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici nu stiu cum se numesc acele becuri clasice pe pozitii. Halogen sau incandescente. In fine, probabil ai inteles tu la ce ma refer

| MareanN explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi mult de tot. Xenoane cu lupe si spalatoare de faruri cel mai probabil nu voi pune, ca nu merita, pe un peugeot 307. Dar in viitor, o sa bag de seama de sfatul tau. Deocamdata voi cauta becuri din alea usor albastrui incasdescente. Multumesc inca o data

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MareanN):

Cu plăcere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MareanN):

Incandescente. Poti pune doar becuri usor albastrui, care bat alb.
Asa ceva: https://www.autolux.ro/......10-jpg.jpg
Eu am avut becuri portocalii pe pozitii, nici alea nu sunt legale, cica. Un fel de US style, care se sanctioneaza tot cu retinerea certificatului + amenda. https://www.maniamall.ro/......iacars.jpg
Daca vrei faruri mai frumoase, cauta ceva cu lupa si xenon, sau cu lupa + halogen, pe care pui apoi led alb 4300k si spalatoare pentru faruri. Nu sunt nici astea legale, dar trec de controale de obicei, fiind teoretic dupa legislatie. Legislatia cere spalatoare si lupe, la farurile cu xenon. Daca le ai, nu prea se se mai uita la ele nici RAR-ul.

| relian a răspuns:

"M-am saturat de galbenul acela spalacit de la faruri, si as vrea sa imi modernizez masina in limita bunului simt daca se poate."

Deci tu cand conduci masina,de falt alergi pe afara in fata masinii si te uiti la faruri,interesanta chestie.
E bun daca vrei sa modernizezi. Vrei sa modernizezi,sau vrei sa vezi noaptea mai bine cand conduci?

Ledurile alea ai vazut cum lumineaza? Vad au pus aia doara ceva pentru eroare,dar pentru licarire a pus ceva? Deci mai trebuia si balastru sau ce se mai pune, altfel ledurile alea licrare, nu le vezi tu, le vedce ala din fata ta cand priveste in oglinda.

Daca patesti ceva? De; pinde in ce tara esti, in Inndia de exemplu nu patesti nimic laughing nici in SUA. Daca esti in RO sigur patesti ceva si daca ai masina noua de o zi, gasesc aia ceva ce nu le este pe plac laughing