| NobodyLovMe a întrebat:

Am si eu o intrebare. Am nevoie de raspunsuri cat mai bogate
Între un audi a6 1.9-2.0 (2004-2006), un audi a4 1.8T (2005-2007) si un audi a4 1.9-2.0 TDI (2006-2007)
Care ar fi mai usoare la intretinut? Nu mă refer la calitatea pieselor, ci la pretul lor.La motor.
Ce probleme apar de obicei la aceste masini?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cu cat este mai noua cu atat e mai buna,odata ca are mai mu, lte pe ea, apoi fiind mai noua poate avea defecte, uzura mai putine, am spus poate, astna depinde de cine a avut-o inainte.La masinile astea folosite nu poti spune asa pe net ca e mai buna una decat alta, masinile astea trebuie testate la fata locului, probate, inspectate.De preferat este sa aiba cati mai putini ani si mai putini km, desi riscul sa aiba defecte e acelasi.Ma refer la defecte aparute nu ca ar fi masina defecta din fabrica.
Normal ca masina cu putini km si cu putini ani costa si mai mult.De regula iti dai seama de starea unei masini dupa pret, cineva care vinde o masina buna nu lasa la pret, iar pretul este destul de ridicat.Cine vinde masini cu 1-2 mii ce te astepti de la acea masina?
Probleme la masini nu prea apar daca a fost bine intretinuta, probleme au masinile neintretinute si conduse necorespunzator.

| Începătorul988 a răspuns:

A4 b7(2006/7), cu motorul de 2. 0tdi ar fi cel mai ieftin de intretinut. E putin mai fiabil 1.9, dar ii lipseste puterea