| AlexAUDIa3 a întrebat:

Am si eu o întrebare si as vrea sa stiu daca ma puteți ajuta.
Am plecat din Germania spre Austria vreo 500km totul a mers perfect. Am stat in Austria vreo 10 zile, cand am plecat din Austria spre România a fost foarte frig afara -18,-19 gradeC, am plecat 10 km mi-a fiert apa puternic, am oprit am așteptat putin am verificat furtunele dupa am plecat iar, 5 km si a fiert din nou, am oprit in parcare si am lasat-o acolo! A inceput sa se încălzească pe parcursul zile, a doua zi am mers dupa ea, toți aceeași km parcurși inapoi de unde am plecat ai a urcat ala la 95 si a coborât la 90, eu zic ca probabil de la frig am avut un dop ( antigelul fiind neschimbat de ultimul proprietar ), am golit vasul de expansiune am băgat un antigel nou, m-am uitat in cel vechi si nu aveam ulei si l-am turnat peste cel nou. Am plecat spre România a mai urcat apa pana la 100 de vreo 3 ori cand am mers ceva km buni cu 150, 160 am lasat-o mai moale si a coborât la 90... am ajuns in România si dupa vreo 2, 3 zile m-am uitat in vasul de expansiune are mizerie ruginie pe marginea gurii la fel si bușonul motorului care miroase si a benzina, am observat si pierderi de lichid de răcire dar nu am observat schimbări la ulei, zilele astea schimb distribuția si pompa de apa, dar Spune-ți va rog, poate fii garnitura de chiuloasa? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Clar ca antigelul a fost slab si ti-a inghetat in radiator de la viteza care scade temp f tare. Mizeria care a iesit la iveala e pentru ca fiertura a scos-o de prin toate ungherele motorului, nu e neaparat ca e arsa garnitura dar nici exclus. Pune antigel curat ( se recupereaza in caz de ) si mai mergi macar o sapt sa vezi cum se comporta. Daca nu iti scoate ulei in antigel ( spuma cafenie ) sau in ulei, daca nu bolboraseste in borcan si nu scade ai scapat. Spala bine si borcanul cu detergent de vase si nisip. Ar fi aiurea sa desfaci distributia si apoi chiuloasa.

| AlexAUDIa3 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc frumos pentru raspuns! Zilele astea oricum mecanicul imi schimba distribuția si pompa de apa o sa ii zic sa arunce o privire la chiuloasa, iar in vasul de expansiune dupa ce o pornesc si merg putin am multe multe spume albe

| dolceromania a răspuns:

Poate sa fie garnitura sau termostatul care declanseaza ventilatorul de racire a apei cand depaseste 90C

| AlexAUDIa3 explică (pentru dolceromania):

Multumesc pentru sfaturi, la sf săptămânii sper sa termine ca e cam ocupat mecanicul si voi reveni cu motivul problemei happy