| Crrrrr69 a întrebat:

Salut,
De un an am aceeasi problema cu masina si dupa toate diagnosticele tot nu s-a rezolvat.
Pe scurt,
Exista ulei in antigel si vice-versa pe capacul de la busonul de ulei,dupa un timp mai indelungat de mers si oprit motorul, vasul de expansiune refuleaza agresiv. Daca se completeaza cu antigel in 2-3 zile ramane gol, daca pun 1L de ulei, in 1 luna se aprinde martorul de ulei.
S-a mers la service:
Schimbat garnitura chiuloasa, rectificat chiuloasa,
Schimbat racitor de ulei,
Spalat instalatie.
Problema a revenit in termen de 2 saptamani
Nu-i mai dau de cap,de mers la service nu prea o sa merg daca nu stiu o cauza sigura,altfel o sa dea acelasi diagnostic,garnitura chiuloasa.
Inainte presiunea in antigel era prea mare,acum nu mai are deloc presiune,cred ca identific si o posibila eroare umana.
Pareri?
Se poate face ceva cu un posibil tester, deja e exagerat.
Auto: Seat altea 1.6 Benzina 2004 cod motor: BGU

4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Sigur nu e crăpată chiulasa?

| helpforyou a răspuns:

Am avut ceva asemanator la un Citroen, Era cei drept mai vechi. Am renuntat sa a rezolva problema. Am cumparat o masina noua. Din pacate nu cred ca asta este o rezolvare general valabila.

Schimba mecanicul auto, sau mergi la reprezentanta.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Schimbă mașina.

| IceRope a răspuns:

Blocul motor este fisurat. Vinde cazanul (fii cinstit cu cumpărătorul).