| Crush247 a întrebat:

Am si eu o problemă destul de gravă.
In luna Iulie am obținut permisul de conducere, tatăl meu (Plecat in IT.) mi-a trimis o mașina acasa (Înmatriculata Ro).
Toate bune și frumoase pana aici.
Pentru anul 2016 tata a facut ITP-ul la un prieten vechi, fără mașina la fata locului, acesta a susținut ca itp-ul este in regula.
La scurt timp in luna August tata se îndrepta cu mașina spre platforma pentu a mi-o trimite mie, acesta a fost oprit de către poliție pentru verificarea mașini, astfel ITP-ul s-a dovedit a fi fals, tata a primit o amenda de 500€ si i-au luat certificatul de înmatriculare, l-a o luna tata s-a dus sa încerce sa ia certificatul, polițiști i-au zis sa revină in 15 zile si tot asa timp de 6 Luni.
Momentan mașina este in posesia mea, pe numele lui tata, care de altfel si el este in țara, mașina e înmatriculata.
Si as vrea sa stiu cum poate face tata rost de certificat dupa 6 luni, sau ce soluții îmi recomandați, cel mai bun răspuns primește funda!

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu masina pe platforma la RAR, vi se face ITP si tot ce e nevoie si cu documentele alea recapatati certificatul de la politie

| Crush247 explică (pentru suntserios):

Da, dar se poate rezolva problema dacă certificatul a fost luat in Italia?

| suntserios a răspuns (pentru Crush247):

Pai daca in Italia s-a intamplat si il mai ancheteaza si pentru fals pe ala atunci e complicata treaba.

| Crush247 explică (pentru suntserios):

Nu, nu e vorba de ancheta din câte am înțeles, cum am spus si sus in postare, tata a fost la ei sa încerce sa il recupereze, acolo nimeni nu i-a adus la cunoștința nimic in legătura cu vreo ancheta sau altceva.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu poti obtine talonul decat dupa ce se termina ancheta, pana atunci este proba la dosarul politiei.

| Crush247 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dar totuși, nici dupa aproape 6 luni nu s-a terminat ancheta?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Crush247):

Si daca se termina ancheta ce? Nu vezi actul pentru ca politia termina ancheta, baga dosarul in Parchet, il analizeaza Parchetul = il trimite ( sau nu ) in instanta. Acolo e tot nevoie de el ( e principala proba, falsul in speta ) sa se judece cazul sa fie condamnati faptasii, complicii si tot neamu lor. Dureaza si cu anii. Prima ta grija e ce declara taica-tu la politie ca nu-l vad bine deloc, o ia rau pe cocoasa. Fii bucuros ca in masina poti adaposti un caine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Talonul asta nu-l mai vezi in veac si in pururi, poate doar altul dupa procesul penal, dupa ce talonul cu falsul va fi anulat. Singura ta sansa e sa ajunga dosarul la Parchet si sa faci cerere lunar la procurorul de caz sa-ti aprobe dovada, cu asta politia iti da dovada.

| Crush247 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Intleg ce zici.
Dar totuși pentru ce zici acolo ( parchet, instanța ) nu ar fi trebuit sa primească o citație ceva?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Crush247):

Pai va primi dar cand va ajunge dosarul la tribunal. Posibil sa fie chemat si la parchet sa dea declaratii. Daca taica-tu a fost chemat la politie inseamna ca dosarul e inca la ei si aduna probe, iau declaratii, descopera faptuitorii, pun cap la cap, etc. Pana nu termina dosarul de la a la z nu au ce inainta la parchet -tribunal. E ca si cum ai face o piesa de teatru, nu apari pe scena pana nu ai toti actorii, lectia facuta, rolurile invatate. Daca nu sunt in stare claseaza dosarul cu NUP ( neurmarire penala ) sau AN ( autor necunoscut ) si atunci vezi ce se intampla. Iti da alt talon. Ei pana nu au toti actorii faptelor si dovezi clare impotriva lor trebuie sa stai sa astepti. Isi fac doar serviciul si respecta sistemul. Ce a facut taica-tu e ca si cum ar fi trantit de pamant televizorul. Cine e vinovat ca nu-l mai are? Acuma chestia e ce pedeapsa ii poate da ca e caz penal. Daca nu poate face dovada ca nu a stiut de fals e cam naspa, el e cel care a initiat tot rahatul, el a comandat crima.

| Crush247 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dar dacă o vinde pe numele meu poate?
Sa îmi fac eu certificatul?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Crush247):

Principalul act de proprietate e talonul. Fara talon ce vinde?

| maximoionut a răspuns:

Rezolvarea este chiar usoara in momentul in care se retine talonul politia da o dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie si totodata si da si o anexa cu acea anexa se merge la o statie ITP unde se efectueaza inspectia apoi ulterior se merge la politie cu dovada ca s-a efectuat ITP si se elibereaza certificatul se poate totusi face contestatie deoarece aici vorbim de abuz in serviciu deja autovehiculul avand inspectia facuta si din punct de vedere tehnic acesta putea sa participe la traficul rutier adica tehnic masina era in regula

| Crush247 explică (pentru maximoionut):

Ok, dar se aplica ceia ce mi-ați explicat Dvs in cazul meu, certificatul fiind luat in ITALIA, nu in România.

| maximoionut a răspuns (pentru Crush247):

Desigur, si nu spun prostii am cunostinte care lucreaza in domeniu mai exact constatari daune auto, recomand sa mergi pentru ca treaba este usor rezolvabila ai putea face si contestatie pentru ca in cazul tau sigur este vorba de un abuz in serviciu si cu siguranta ai avea castig de cauza

| Crush247 explică (pentru maximoionut):

Spuneți-mi va rog, unde ar trebui sa ma prezint pentru rezolvarea problemei? Si tot odată cu ce ar trebui sa ma prezint?

| maximoionut a răspuns (pentru Crush247):

La serviciu de politie rutiera pe raza d unde aveti domiciliul cu toate actele pe care le aveti, dovada inlocuitoarea a certificatului de imatriculare si toate actele ce le posedati ale vehicului si totodata solicitati sa vi se elibereze o anexa a certificatului de inmatriculare, in vederea efectuarii ITP, apoi se merge la o statie ITP se efectuaza inspectia si faceti dovada cu anexa la care se elibereaza certificatul.

| Crush247 explică (pentru maximoionut):

Am fost luni, m-i sa zis ca nu apare niciun certificat in baza de date dupa numarul masinii, si singura solutie mi-a zis ca este sa fac o prenotare celor din Italia.
acum nici eu nu mai stiu ce sa fac.
da-mi un Add pe Facebook te rog si vorbim acolo
asta e link-ul spre pagina mea : https://web.facebook.com/botezatu.ionut.90

| paulaceasar a răspuns:

Pai sa dea o reclamatie la politie cum ca el a inmatriculat-o! Sper sa te ajute asta!

| Crush247 explică (pentru paulaceasar):

O sa încercercam luni varianta ta!