| AlexG98 a întrebat:

Am un ford focus zetec an 2005 si a inceput pe la 2500-3000 de ture sa se auda un vuiet ca si cum ar fi toba sparta.De asemenea ambreiajul este foarte moale. Daca apas mai tare pe acceleratie urca brusc la 4000 de ture(cand e in viteza) si dupa scade treptat pana ajunge la turatia normala.In bord am ABS si check in aprinse.De asemenea, trebuia facut schimbul de ulei.In viteze intra foarte greu...ca si cum nu as apasa ambreiajul. Daca am motorul oprit intra foarte usor.Nu stiu daca toate astea au legatura dar ma intereseaza cauza pentru care intra foarte greu in viteza si ambreiajul e foarte moale... dupa simptomele astea! Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| cyberalex a răspuns:

Accelerarea se datoreste cuplaj ambreiaj.
Ambreiaj moale, posibil placa de presiune crapata. Urgent: schimbat placa si disk ambreiaj.
ABS, posibil infiltrări de apa la rotile din spate.
Trebuie făcuta o diagnostica pentru martori.
Cauzele pot fi multiple, astea sunt doar o parte.