| anonim_4396 a întrebat:

Am un Peugeot 206 si vreau sa imi fac un sistem audio 4.1. Dar eu nu ma pricep deloc, nu am idee de nimic ce inseamna boxe, aplificator, tub de bass, nimic. Eu vreau in principal sa am un bass puternic, sa se simta in toata masina, dar si boxe buna sa se auda tot clar. Si pe langa vreau sa imi schimb "casetofonul" cu unul care are bluetooth. Nu am nevoie de navigator sau alte minuni, doar unnul care sa aiba destula putere sa tina sistemul si sa aiba bluetooth. Imi poate recomanda cineva un sistem? Butegul maxim ar fi 1500 lei cu tot cu casetofon, acum poate depasi cu 100-200 de lei daca chiar nu se poate altfel. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Babustuica1997 a răspuns:

Iti recomand ca si player auto un Sony xplod, gasesti pe internet garla undeva la 300 de lei, se aud extrem de bine nu distorsioneaza, daca pui tun de bas sau subwoofer nu ai nevoie sa schimbi difuzoarele deoarece le vei regla sa scoata basul doar pe subwoofer si pe difuzoare doar inaltele si putin medii. si se vor auzi foarte foarte frumos. spun din experienta am facut asta p[e un fiat din 2002.
in al doilea rand ai nevoie de cabluri...un set de cabluri bun la 100 de lei /150 ca sa duca, o statie eventual monobloc sau pe doua canale dar sa duca punte. adica sa scoti toata puterea pe un canal pentru un difuzor. cea monobloc e din fabrica cu un canal.
si in ultimul rand ai nevoie de subwoofer sau tun de bas happy recomand o incinta ptrata cel rotund se rostogoleste prin portbagaj si e aiurea tare. toate astea le gasesti pe olx nu merita sa iei nimic nou. ATENTIE! subwooferul sa nu depaseasca 300w deoarece o sa ai nevoie de condensator altfel in o saptamana maxim iti arzi alternatorul si-o sa ai nefericita situatie sa ramai cu masina in strada, ca mine si nu da frumos deloc alti bani alta distractie...dar iti zic la 300w rms nu poti sa conduci iti tremura ochi in orbite daca dai tarte laughing)

vezi ca sunt subwoofere active cu statie incorporata as recomanda pentru tine fiind si incepator e foarte usor de legat.