| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, As vrea daca se poate sa imi recomandati si mie un sistem de boxe 2.1 sau chiar 5.1 bugetul fiind de max 1500 lei, desi as prefera sa fie si pana in 1000 lei., deoarece nu sunt pentru mine ci pentru un prieten, Boxele vor situate la baza unei vile cu 2 etaje el dorind ca atunci cand sunt pornite sa se auda din spatele vilei chiar pana in fata, mai ales ca in spate are o piscina undeva se va organiza o petrecere/mai multe, Ideea este urmatoarea nu vreau/vrem un sistem cu MEGA BASS vrem un sistem cu claritate si putere suficienta, dar nu exagerat incat sa distorsioneze sunetul la prea mare volum, de asemenea am prefera sa fie boxe tip tower daca zic bine, adica din acelea mari si nu mici, Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca nu detii placa de sunet dedicata, este necesara una decenta (in functie de bugetul pe care esti dispus sa-l aloci aici). In plus este de preferat sa cumperi o pereche de standuri pentru ele, asezarea direct pe mobila va diminua din calitate. Sincer, Solo6C vor umple cu greu o camera asa mare, fiind nevoie mai mereu sa ridici volumul; de aceea am recomandat initial Solo 7C, care datorita difuzorului in plus nu se va chinui nici la volum mai mic. Oricum ar fi, daca nu detine placa audio dedicata, cumpara una caci diferenta va fi foarte mare. Pentru un plus de claritate si fidelitate a frecventelor din melodii, recomand ca muzica sa fie trasa in format. flac, redata pe un player decent ca foobar2000 sau aimp3.

13 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca-l vrea pentru muzica atunci 2.0 e mult mai indicat. Daca e bass-head, fie 2.1. 5.1 e inutil, iar 5.1 de calitate in 1500 Ron nu exista. In cerintele tale - claritate si nu zgomote de subwoofer - se incadreaza un sistem 2.0 format din amp SH + 2 incinte pasive tip floorstand. Spune-mi ce dimensiune are camera in care vor fi amplasate si daca detine placa de sunet dedicata/DAC.

| Dante30 explică (pentru Utilizator1234):

Undeva la 30-40 mp, si intr-adevar citi si eu intre timp diferenta dintre 5.1 2.1 si 2.0, si ai dreptate.2.0 e cel indicat...

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Dante30):

O pereche de floorstandere amplificate undeva la 50-60W in 6-8ohmi si SNR >85db vor umple fara probleme 30-40mp. Nu cunosc insa cum vor face fata la o petrecere tinuta in aer liber. Dar singura optiune viabila pentru aer liber care sa depaseasca la presiune sonora (nu si la calitate) sistemul in genul celui de mai sus, sunt boxele pentru sonorizari (care suna foarte prost).

Eu pot sa recomand urmatorul amplificator care e foarte bun pentru pretul si varsta lui, avand putere suficienta, iar la boxe ai de ales: Wharfedale Vardus VR-300 care suna cald, cu usor accent pe bass si mid-bass; Magnat Monitor supreme 1000 care au bass bubuit, si sunet foarte colorat; Taga TAV-506F v.2 pe care nu le-am ascultat insa cei care le detin spun ca sunt foarte bune pentru pretul mic.

Iti depaseste putin bugetul, insa poti negocia pentru amp sau sa-ti caut unul mai ieftin. De luat aminte ca daca ai posibilitatea, este indicat sa-ti cumperi amp si sa mergi cu el la showroom sa asculti boxele care te intereseaza (mai ales daca nu ai ascultat asa ceva pana acum). Pot sa-ti spun insa ca oricare combinatie de mai sus va fi la mile distanta fata de orice sistem pentru PC.

http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/marantz-pm-66-se-1/
http://hificenter.ro/taga-tav-506f-v-2
http://hificenter.ro/wharfedale-vardus-vr-300
http://hificenter.ro/magnat-monitor-supreme-1000

| Dante30 explică (pentru Utilizator1234):

Am mai discutatat cu el si s-a cam razgandit si ramane la 2.0 dar pana in 900 lei. iar eu interesandu-ma am gasit astea 2 perechi de boxe si din review-uri am inteles ca sunt bune :
http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/solo-6c-new/
http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/solo-7c-new/
tu care ai zice intre astea 2, ah si intre timp verific si ce mi-ai recomandat tu, multumesc.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Dante30):

Solo 6C am avut si eu acum cativa ani. Suna foarte bine pentru niste boxe multimedia (se pare ca Studio 7 si 8 de la Edifier suna mai bine, dar nu se gasesc in Romania). Solo 7C au accent mai mare pe bass si mid-bass, dar umplu relativ usor o camera mai mare. Eu zic 7C + placa de sunet sau Solo 9C daca detine deja placa de sunet dedicata. Ideea de amplificator + incinte pasive nu are rost sa o mai iei in calcul pentru ca in 900 Ron nu ai cum sa construiesti un sistem decent.

| Dante30 explică (pentru Utilizator1234):

Deci ramanem la solo 6C intrebarea e ne mai trebuie ceva pe langa boxele in sine? Eu lucrez in IT dar nu prea am lucrat cu boxe de asta ma aflu in impas, mersi.

| Dante30 explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc pentru tot, partea cu flac-ul cam greu stiu ce zici ca si eu unul sunt meloman inrait dar mai mult pe partea cu casti aka private nu out loud, Dar sa vedem, din nou mersi mult pentru tot!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Dante30):

N-ai pentru ce. As fi curios daca ai casti de la Audio Technica sau AKG? Am avut Sennheiser pentru prea mult timp si as vrea sa incerc si altceva.

| Dante30 explică (pentru Utilizator1234):

Am avut doar casti Philips, Sony si sennheiser, si pot spune ca cel mai multumit am fost de Philips... ai putea spune ca sunt mare fan al castilor de la ei avand in vedere ca am avut 10 modele de casti over head de la ei, si nu m-a dezamagit nici o pereche, si crede-ma nu asculta day by day stuff... progresive rock, rock, electro, simfonica, agrotech, industrial lista poate continua in toate castile de la ei m-au multumit mai ales la claritate/fidelitate!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Dante30):

De la Philips doar Fidelio X1 mi s-a parut cat de cat peste gama consumer pe care o gasesti prin Altex, Domo s.a.m.d. Ideea e ca si eu caut casti care sa sune bine pe genurile ascultate si am si eu cateva care-s greu de reprodus de multe casti (heavy metal, country, rock clasic, vocal jazz, clasica, etc). Ce Sennheiser ai avut? Eu de curand mi-am vandut HD518-le doar din cauza ca as vrea sa trec la alt nivel; ele de altfel fiind niste casti excelente pentru banii lor (sunet cald, soundstage bun, dinamica mai slabuta).

Sincer sa fiu - si nu vreau sa bat la cap pe nimeni cu afirmatia asta, fiecare investeste cat considera ca merita in bransa asta - Sony, Philips, JVC si alti producatori cunoscuti mai rar fac cate ceva bun (ce-i drept compenseaza prin preturi decente pentru nepretentiosi). Dar pentru genurile ascultate de tine iti recomand sa incerci o data (pe la prieteni sau daca ai in oras magazin Hi-Fi), Grado SR80 sau modele superioare, cei de la Grado cred ca au conceput castile special pentru genurile cu multe instrumente si usor aglomerate; eu am ascultat RS1i si de atunci tot la ele imi sta gandul (pacat ca-mi depasesc cu mult bugetul).

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Dante30):

Daca nu detii placa de sunet dedicata, este necesara una decenta (in functie de bugetul pe care esti dispus sa-l aloci aici). In plus este de preferat sa cumperi o pereche de standuri pentru ele, asezarea direct pe mobila va diminua din calitate. Sincer, Solo6C vor umple cu greu o camera asa mare, fiind nevoie mai mereu sa ridici volumul; de aceea am recomandat initial Solo 7C, care datorita difuzorului in plus nu se va chinui nici la volum mai mic. Oricum ar fi, daca nu detine placa audio dedicata, cumpara una caci diferenta va fi foarte mare. Pentru un plus de claritate si fidelitate a frecventelor din melodii, recomand ca muzica sa fie trasa in format. flac, redata pe un player decent ca foobar2000 sau aimp3.

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/boxe-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa

| Ioan2037 a răspuns:

Incearca pe CP Garage happy

| Dante30 explică (pentru Ioan2037):

Crede-ma am incercat, ca nu sunt batut in cap sau genul nu intreb google/sa vad review-uri etc dar vreau parerea cuiva care detine deja un asemenea sistem, comentariile de pe PC garage fiind-umi insuficiente.