| GabiCLS63s a întrebat:

Salutare TPU, as vrea si eu niste pareri despre masina bmw seria 5 e60 520d, ca prima masina, am luat carnetul recent si as vrea sa imi cumpar una la mana a2-a, am gasit la 6.000, 7.000 una decenta din 2006 si as vrea si eu niste pareri, multi mi-au zis ca e prea scumpa, ca e bmw si fuge spatele si fac accident din prima saptamana etc ca prima masina, dar de mult mi-o doresc si am si banii pentru ea.
Multumesc dau funda.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer mi se pare foarte mult pentru un incepator asa masina.Pe deasupra e o masina de lux veche de 14 ani. Are o gramade de electronica si piese scumpe care se strica la masini asa vechi si sunt costisitoare.Un BMW 520D din 2006 cam au toate peste 300. 000km, moment in care se poate strica orice si e scump. Dupa mine mai bine cumpara ceva pe benzina si mai mic ca pentru prima masina pana te inveti chiar daca ai banii.De exemplu eu am inceput cu un Seat ibiza de 1500euro(inevitabil l-am bagat in poarta incercand sa il parchez) si doar dupa ce am fost sigur pe mine mi-am luat ceva de 143cp din 2011.Acum is banii tai, e bine ca ii ai dar E60 mi se pare prea vechi, scump si greu de intretinut pentru un incepator.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca incepator, ti-as recomanda o masina mica si ieftina, ca ai sanse 99% sa ai accident in primul an, pana inveti sa sofezi si dezvolti abilitati sa te feresti in trafic, de soferii nebuni.
Dupa 1 ani, poti sa-ti iei ce masina vrei, dar un BMW eria 5 est mult prea mare pentru unul care habar nu are sa sofeze inca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incepator + propulsie + sezonul zapezii nu da un rezultat prea buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi doream la fel initial, pe urma mi-am dat seama ca astea nu sunt pentru un drum de Romania... plus ca sunt si vechi. ia-ti frate, o masina mai noua, o sa apreciezi alegerea peste cativa ani de zile.

| chioscuta a răspuns:

2.0 d pe e60 este un motor subdimensionat datorita greutatii masinii, recomand 3.0d

| StefanutC1 a răspuns:

Iti recomand un Seria 3 E46 320d 2004, aceeasi masina o are si varul meu, numai ca o are cu numere de inmatriculare de Spania, si este numai perfecta pentru incepatori, avand incredere ca e prima lui masina (el are 22 de ani si nu a mai condus alte masini in afara de acest BMW). Intretinerea si chestiile de genul sunt destul de ok.