| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, tocmai am luat permisul și as vrea sa îmi cumpăr un bmw, m-am gândit la un seria 3 320d e90 2006 sau un seria 5 e60 530d. Doresc sa nu fie foarte lung pentru a fi ușor și la parcări
Menționez ca sunt fata, accept și alte variante

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Masina romanului necunoscator in domeniul auto in general, fara suparare, fie este un BMW fie un VW in orice caz, sa fie cazan diesel e musai, cu 400k km dar in bord afiseaza maxim 200k ca asa a masluit samsarul kilometrii.
Masinile diesel sunt foarte bune dar cand sunt noi, in schimb romanii nu cumpara diesel noi pentru ca sunt destul de scumpe, comparand chiar cu masinile pe benzina si/sau hibride.
Ma gandeam ca fetele au altfel de gusturi, dar nu cer unui incepator sa incepa si nici nu e recomandat pe o masina precum Nissan GT-R, totusi fii mai feminina putin bmw 320d e un fel de masina actual a cocalarului sarac care nu are o femeie atragatoare la produs si abia face aia pentru el bani de shaorma in Dristor happy pentru ca sunt si destui cocalari proxeneti care au Maserati dar aia sunt cu experienta, sunt next level
Si ca sa ii impac si pe fanii diesel bmw spun ca nu este ok o masina cu tractiune spate pentru un incepator acum in plina iarna, daca era vorba de un bmw cu xdrive poate!
Ca sa nu fie lunga o masina trebuie sa fie scurta, asta ar deduce si plutonierul Garcea.
Deci o masina mai pe masura unui incepator ar fi o masina de cilindree mica, tractiune fata sau integrala, ieftina la intretinere si cu consum decent, nicidecum un bmw 530d care are cilidreea 3000 cm3 si un impozit anual de +2500 lei, plus acea tractiune spate care nu este ok, raportat la rapiditatea acestei masini, nu este pentru un incepator!
Inteleg insa si de ce iti place bmw, au un aspect placut si materiale din interior de calitate.
Eu as cauta ceva micut, un hatchback pe benzina de cilindree sub 2000 cm3 an mai nou de 2010 si cu dotari cat mai multe, dar nu va fi la pretul unui 320d din 2006 sub nicio forma ci mult mai scump.
Evident ca alegerea unei masini se face in functie de 2 chestii, buget si preferinte.
Nu o lua ca pe o etalare de aroganta, ci am zis in stilul meu caracteristic de ce nu e ok un diesel bmw tractiune spate.
Singurul bmw care pe care il vad eu potrivit pentru tine ar fi un seria 1 hatchback, insa modelele mai vechi generatiile E81 si E87 nu sunt si cu tractiune integrala sau pe fata ci doar spate din cate stiu, insa daca s-au facut si cu tractiune fata aceste 2 modele, eu zic ca merita un seria 1 pe benzina, are si aspect dar mai ales e usor de parcat. Iar daca E81/E87 iti par urate, uita-te la Seria 1 Coupe (E82) si o sa vezi cat de bine arata, e frumoasa masina asta.
E60 sau E90 sunt sedanuri si nu sunt deloc micute ca si lungime.
Ai de unde alege de la alti producatori, o multime de modele : skoda,seat, renault, nissan, ford, honda, Hyundai etc

| Anonim1447799 explică (pentru Simpatic):

M-am mai gândit și la un e92, doresc un bmw pentru ca e o pasiune pe care o am de cand eram mică. De seria 1 nu sunt prea incantata pentru felul in care arată, nu e pe gustul meu

| Anonim1447799 explică (pentru Simpatic):

Sau poate chiar un audi a1, motor de 1.6

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim1447799):

Inteleg si eu la 18 ani am avut fix acest vis sa imi iau un bmw, si mi-am luat unul scump pentru vremea aceea chiar daca era second hand, acum insa dupa multi ani de zile ma gandesc ca am fost naiv si influentat de moda.
O sa iti treaca aceasta placere usor naiva, crede-ma.
Nu zic ce masina am ca nu conteaza, cu ajutorul lui Dzeu le schimb la fiecare 5-6 ani mereu cu alte masini doar noi, nu ma uit la sh ca stiu cate manevre si prin cate maini trec.
Am mers anul trecut cu bmw tipla X5 penultim model cel mai de varf ca si putere si dotari, am mers anul asta cu penultimul X6, ambele SUV lux si diesel de peste 300 Cai Putere, sincer? sunt niste panarame, nu au feeling si nici suflet daca e sa ma raportez la filosofia asiatica a masinilor! Nu doar ca sunt scumpe cand le iei de noi, dar se devalorizeaza MULT si repede, ceea ce imi spune ca nu sunt de calitate; o masina scumpa si de calitate isi mentine mult timp valoarea, de aceea am mentionat GTR care este o masina devenita de colectie prin definitie desi ea nu are 60 de ani vechime ca alte masini de colectie ci este relativ NOUA, pentru ca si acum "veche" e foarte scumpa.
Are si bmw masini frumoase e adevarat, dar frumusetea sta in ochii privitorului, imi place vechiul M6, toate modelele seria 8, M5 asu seria 5 anumite modele cu M pack, M3 e46 pe care l-am si detinut mi se pare iarasi o masina cu un look placut.

Apreciez totusi ca nu ai dat un raspuns rautacios si nu ai considerat ca eu am jignit cumva, caci nici nu am avut intentie.

Totusi fereste-te de tractiune spate indiferent de ce model si marca alegi.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim1447799):

Si Audi este o alternativa, mai ales ca materialele interiorului la audi sunt la fel de calitative ca la bmw

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda o masina ieftina si mica, pe care s ainveti sa sofezi, ca BMW-ul seria 3 nu este pentru incepatori.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, e90 e o berlina mica. Ia-l pe ala.
Dar sa stii ca BMW-urile sunt masini "jucause" in sensul rau, adica derapeaza si raman impotmolite acolo unde treci cu Loganu' conducand cu genunchiul.
530d-ul are impozit peste 2000 de lei pe luna, in caz ca nu ti-a spus nimeni. Si e si mare. Nu foarte, dar destul.

| Anonim1447799 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar la e90 cât e impozitul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim1447799):

320d are motor sub 2001cmc, deci intra la o clasa de impozite mult mai mica, platesti undeva pe la 200 de lei +/-, pe tot anul. Asigurarea e ceva intre 1000 si 1800 de lei pe an, sa zic.
La 530, motorul are in jur de 3000cmc, iar calculul impozitului si al asigurarii intra in clasa de lux. De aia e de 10 ori mai mare (impozitul). Asigurarea e si ea mai mare.
Masinile cu motor intre 1.7 si 2.0 au impozit intre 150 si 250 de lei, iar asigurarile decente, adica 700-2000 de lei, in functie de experienta proprietarului.
Cele mai ieftine sunt motoarele pana in 1.6 (1601cmc), au impozite de genul 50-80 de lei pe an, iar asigurarile in jur de 1000 de lei sau sub, in functie de proprietar.
La BMW iti poti da seama putin dupa emblema, ce fel de motor are. Teoretic 530d are motor 3.0 diesel, adica in jur de 3000cmc.
320d are motor 2.0 diesel. Dar mai exista si embleme care pacalesc, cum ar fi 316d si 318d, care "ascund" acelasi motor 2.0d ca pe 320d. Sau mai sunt care au emblemele de genul 325d, dar motorul este tot 2.0d

| VoidEternal a răspuns:

530D laughing Pentru o fata începătoare orice BMW e prea puternic. Plus că au tracțiune spate și e iarna. Și sunt mari și voluminoase.

Daca vrei ceva fiabil orienteaza-te pe japoneze, o Honda, sau Toyota. Oricum un hatchback, nu berlina. Daca vrei ceva mai nou caută un Clio, i30 sau KIA Ceed.

| Ionicaestecher123 a răspuns (pentru VoidEternal):

Propulsie spate că e BMW

| Anonim1447799 explică (pentru VoidEternal):

Stai calm ca nu sunt obsedata de viteza, îmi plac foarte mult cele 2 modele. As conduce prudent și cu grija pana ma obișnuiesc cu mașina. E logic

| VoidEternal a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Daca tot e sa fim exacti, propulsie spate e pleonasm.

| VoidEternal a răspuns (pentru Anonim1447799):

Eu știu că e logic, dar oricine ține la tine și la cum arăți cu toate organele la locul lor, nu o să recomande o mașină de aproape 250 de cai unui începător. Fie bărbat, femeie, fata sau elicopter Apache.

| Anonim1447799 explică (pentru VoidEternal):

Care 250 de cai?
320d 2006 are 163cp

| VoidEternal a răspuns (pentru Anonim1447799):

Mă refeream la 530d. Știu câți cai are 320-ul, așa cum ziceam, am avut 3 generații de seria 3. happy Tot e prea puternica pentru cineva care are 40-50 de ore de condus la activ. Poți să mă crezi sau nu, nu mie o să-mi sune telefonul daca pățești ceva. Da, sunt mașini frumoase, da, au dinamica buna și sunt plăcute la condus, dar NU le-as recomanda niciodată unei persoane care tocmai și-a luat permisul.

| popescuhertz a răspuns (pentru Anonim1447799):

Cât un Logan.

| Simpatic a răspuns (pentru VoidEternal):

Omul acesta a spus un adevar, a spus ca a avut 3 bmw seria 3 si recomanda masini japoneze pentru incepatori (as spune eu ca nu numai pentru incepatori sunt recomandate la modul general)winking
Eu daca spuneam ca japonia face masini mai bune imi sareau in cap "dieselarii " care nu au vazut masini bune decat in filmele cu Van Damme
Inca consider cea mai buna masina Nissan GTR, legendara, dupa mai bine de 5 ani vechime acest model de masina costa mai mult ca un mercedes S classe nou si asta spune multe, comparand o masina sport e adevarat fabricata in serie limitata cu o limuzina premium de varf!

| VoidEternal a răspuns (pentru Simpatic):

Ca fapt divers, după ce am dat cele 3 tigăi, mi-am cumpărat anul trecut o KIA Proceed noua și nu m-am uitat nici măcar o secundă în urma cu regret. As fi ales un Civic dar am vrut musai automata ca să conducă și soția și CVT urile ma scot din sărite grav.

| Simpatic a răspuns (pentru VoidEternal):

Hehe parca suntem oarecum leiti, si eu am avut bmw, culmea diesel si mai apoi turbo benzina, dupa aceea am trecut pe japoneze
Nu mi-au placut insa aceste cutii CVT, ar fi o bijuterie orice masina Asiatica fie japoneza sau sud Coreea dar sa aiba o cutie tip DSG precum VW.
Nu stiu CVT cat sunt de fiabile, insa DSG-urile sunt rapide si imi plac, pacat ca asiaticii nu au acest know-how cand e vorba de cutii automate.

| helpforyou a răspuns:

Ambele modele BMW sunt opțiuni excelente și au motoare puternice diesel. Serie 3 E90 și Serie 5 E60 sunt modele clasice și au o reputație de durabilitate și fiabilitate. În general, Serie 3 E90 este mai ușoară și mai ușor de condus decât Serie 5 E60, dar acesta din urmă oferă mai mult spațiu în interior și poate fi mai confortabil pentru călătoriile pe distanțe mai lungi.

Înainte de a lua o decizie, ar fi bine să cercetezi ambele modele în detaliu și să verifici prețurile de pe piață. Ar fi de asemenea recomandat să de adresezi unui dealer sau unui mecanic de încredere pentru a obține o evaluare a stării tehnice a fiecărui vehicul în parte. Este important să ai în vedere și costurile de întreținere și reparații pentru fiecare model.
Dacă vrei un model mai ușor de condus și mai manevrabil pentru parcare, ai putea dori să iei în considerare un BMW Seria 1 sau Seria 2. Acestea sunt mai mici decât modelele Serie 3 și Serie 5 și au o dimensiune mai compactă, ceea ce le face mai ușor de condus în oraș și mai ușor de parcat.

| VoidEternal a răspuns (pentru helpforyou):

Tu chiar zici că un motor de 3 litri diesel cu 6 cilindri, propulsie, 220 de cai și 500 de nm se încadrează la o alegere "excelentă" pentru o fata începătoare? Ai băut gaz?

| helpforyou a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu neaparat gaz, dar ceva lichid tot oi fi baut eu azi.
Dar am vazut fete conducand TIR.

| VoidEternal a răspuns (pentru helpforyou):

Plus că în 2022, BMW din 2006 "fiabil", efectiv nu exista. Orice găsești o să aibă (multe) sute de mii de kilometri, filtre de particule înfundate, sau anulate, la fel și egr-ul plus nesfârșite probleme la orice modul electronic și/sau senzor sau sistem. Oricare din cele două modele ar fi o groapă fara fund în care sa atunci bani până te plictisești. Si crede-mă, am avut 3.

| Anonim1447799 explică (pentru VoidEternal):

Care e faza? Dacă îți iei bmw trebuie sa conduci inconștient? Iubesc aceste modele, de asta vreau una, nu ca sa ma dau mare sau sa conduc cu viteza

| VoidEternal a răspuns (pentru Anonim1447799):

Sunt banii tai și sănătatea ta. Și decizia tot a ta este. Eu îți spun doar că:
1. Sunt mașini prea puternice, indiferent cum le conduci.
2. Sunt orice, mai puțin fiabile la cat de vechi sunt.

Eu am vrut doar să îți dau un sfat prudent. Ești majoră, alegi ce-ti dorești.

| VoidEternal a răspuns (pentru helpforyou):

Și eu am văzut Golden Retrieveri pedaland pe bicicleta, dar asta nu înseamna că dacă întâlnesc random un Corgi drăguț pe strada, îl sui pe CBR 1000 și îi dau cheile.

| helpforyou a răspuns (pentru VoidEternal):

Super