| catalin1996 a întrebat:

Un motor pe benzina poate bate un diesel la o liniutza?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da

| BassHunter13 a răspuns:

Normal motoru Diesel la sprint nu are nici o sansa cu un motor pe benzina! Totul depinde de sofer si de masina! Cati CP, trebuie sa stii cand si cum sa schimbi vitezele! Dar un exemplu un motor 1, 9TDi ia la liniuta un motor de pana la 1, 8i simplu...Dar nu prea se recomanda porniri sportive cu un DIesel

| IMC90 a răspuns:

Motoarele Diesel se ambaleaza mai greu.

| Zenithf a răspuns:

Masinile cu motor cu benzina accelereaza mai repede, dar motoarele diesel dezvolta o putere mai mare la turatii reduse. Ceea ce inseamna ca daca au de tras o caruta dupa ele, atunci cele diesel castiga.

Răspuns utilizator avertizat
| LionDen a răspuns:

Da.Arderea benzinei e mai rapida si emana mai multa energie decat motorina.

| iLi3 a răspuns:

Din cite stiu eu in linii generale si dupa intrebarea ta, as spune ca Dieselul e mai puternic.

| MyhayB a răspuns:

Intrebarea ta este vaga din 2 motive:
1. pentru ca nu dai mai multe informatii. Pt o liniuta alte lucruri sunt mai importante decat carburantul : capacitatea cilindrica,acceleratie, greutatea masinii, etc
2.Motorul pe benzina porneste oricum cu un mic avantaj in fata motorului diesel ( cel putin la liniuta).

| loko1992 a răspuns:

NU. nu se intampla de obicei asa ca benzina sa bate un diesel
Explicatie : -Tenacitatea soferului respectiv
-capacitatea cilindrica
- Cp
-Greutatea ( pune un BMW 318 cu un Fiat Punto diesel... sa vedem care pe care face la asa zisa " liniuta" )

| 0044333 a răspuns:

Un motor pe benzina...este mai puternic. emana mai multa putere decat un Diesel.dar daca sunt de aceeasi capacitate si aceeasi Cp...Parerea mea este ca bate benzina Funda?

| Teodor_Ionut_1998 a răspuns:

Depinde in ce conditi:
-sofer
-CP
-greutatea
Benzinarele au sprint bun dar cuplu ii ai la turatii ridicate aproape de rosu, dieselu mai puturos la inceput dar pe parcurs intrece benzinaru din cauza ca la turatii de 1700-1800 rpm incepe sa-ti dea cuplu