| mariusm17 a întrebat:

Salutare TPU cine poate sa imi spuna unde pot sa fac scoala de soferi pentru categoria Tr cam cat timp dureaza deoarece am urgenta nevoie de aceasta categorie, precizez ca detin permis de categoria B de mai multi ani dar am nevoie si de categoria Tr in afara tarii.

Răspuns Câştigător
| Caddy1609 a răspuns:

Salut,din cate stiu mai nou categoria Tr(Tractoare si masini agricole) s-a desfiintat! ca sa conduci tractoru iti trebuie categoria "C"(camioane) si asta se poate face la orice scoala de soferi care ofera categoria respectiva.
Dar depinde pentru ce ai nevoie. daca lucrezi pentru tine si mai ai si cat B nu vad rostu sa mai faci si pentru tractor..doar nu vine politia pe deal sa te ia la intrebari laughing daca in caz ca lucrezi la un patron/firma etc si iti cere permisu atunci da! bafta!

| idealman a răspuns (pentru Caddy1609):

Categoria Tr.este asimilata de categ.B

| mariusm17 explică (pentru idealman):

Nu in toata uniunea europeana lucrez in afara romaniei se schimba legea din mai

3 răspunsuri:
| Caddy1609 a răspuns:

Un lucru e sigur cu B-ul nu poti conduce tractor, numa daca stai sa te gandesti la legea principala si anume ca ce trece peste 3500kg iti trebuie cat C.(Si un tractor mai ales legata o remorca la el te asigur ca depaseste 3500kg!) 1 depinde in ce mediu lucrezi pentru ca faza cu permisu am mai citit putin si:sunt asa numite"tractoare rutiere" la alea da iti trebuie permis.dar daca lucrezi in padure pe dealuri sau mai stiu eu unde nu iti trebuie nimic pentru ca nu i pe drmuri publice deci politia nu are trebuie.