| Claudiuyana a întrebat:

Buna TPU, de curand am împlinit 19 ani si inca nu am fost la o scoala de soferi pentru a da de permis pentru ca am preferat să nu deoarece m-am gândit ca nu are rost sa dau de permis pentru ca nu imi pot permite o masina si nici sa ma pacaleasca alti samsari si sa dau un ban degeaba. In fine, acum 2 zile am vorbit cu un baiat sa cumpăr de la el un Daewoo matiz deoarece la începutul lui mai as vrea sa ma înscriu la o scoala de soferi, acum problema mea e daca voi cumpara masina desi eu nu am permis voi avea probleme cu politia pentru ca detin o masina fara permis? Nu voi merge cu ea pe drumuri publice doar prin curtea mea si prin padurea din spatele meu, imi poate spune cineva daca voi primi amenda sau altceva daca detin o masina fara permis?

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Oricine poate detine o masina, nu conteaza daca ai permis sau nu.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa iti iei o masina chiar si o epava de matiz si sa mergi cu ea 5 metri prin curte e ca si cum ti-ai lua un avion si sa mergi cu el doar pe pista.
Mare atentie in momentul in care iesi cu ea de la tine de pe poartaspre padure, acel traseu este incadrat ca drum public, este INFRACTIUNE fapta de a merge pe drumurile publice cu autovehicule fara a detine permis de conducere.
Sfatul meu mai asteapta cativa ani sa aduni niste bani, dai de permis si iti cumperi o masina mai serioasa decat un matiz amarat.

| Claudiuyana explică (pentru Simpatic):

Pai am drum direct de la mine din curte la padure eu

| Simpatic a răspuns (pentru Claudiuyana):

Nu conteaza, poti avea si un tunel in care sa dai in padure, ideea este ca nu ai voie in padure cu masina, fara permis happy
Ca unii risca asta e altceva, dar un dosar penal iti aduce belele pe cap si mult stres psihic
Am vazut intr-o zi un taranoi ca nu il pot numi altfel pe un drum de asta neasfaltat cu o dacie veche si cu numere false zoll nemtesti...omul nu gandea ca drumul e tot public
Ai iesit pe drum trebuie sa ai permis, RCA, masina inmatriculata, nu le ai raspunzi contraventional sau penal dupa caz.

| Claudiuyana explică (pentru Simpatic):

Pai peste o luna ma duc la scoala de șoferi

| Simpatic a răspuns (pentru Claudiuyana):

Atunci asteapta pana atunci

| Lioana a răspuns:

Poti detine o masina chiar daca nu ai permis, dar nu ai voie sa o conduci. Rogi pe cineva sa fie șoferul tau pana iti iei tu permisul.

| RxTx a răspuns:

Curtea ta ține de la discoteca din Cochirleanca până la discoteca din Beceni?
Te toarna un invidios gelos ca traim in tara invidiei si a urii!
Si cheama un militian de la judet special sa te prinda pe tine când iesi din cârciuma din fundul curții.

MERGI LA SCOALA DE SOFRRI
IA CARNETUL

pentru ca hârburi fiare vechi gasesti pe toate drumurile

Dar libertatea este mai pretioasa de cât orice altceva pe lumea aceasta.

Stiu la vasta asta fierb hormonii in tine vrei sa te dai mare la parasutele din sat
Dar nu uita ca traiesti in țara oamenilor parșivi care găsesc în răul altuia cea mai mare bucurie a vieții lor

| Claudiuyana explică:

Pai atunci astept sa iau permisul si dupa o cumpăr

| Claudiuyana explică:

Pai nu am curtea mare am un loc in spatele casei unde inainte puneam porumbi si m-am gandit ca înainte sa ma duc la scola de soferi sa invat macar sa plec dupa loc