| George18011993 a întrebat:

Salutare tpu...de ce cand plec dimineata masina cand o pornesc si dau sa plec se cam ineaca dupa ce o accelerez mai tare isi revine?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E motorul rece. Tine-l pormit, in relanti, cateva minute. Intre timp, mai stergi geamurile si oglinzile, dezaburesti parbrizul, incalzesti putin in masina...

Bula
| Bula a răspuns:

Lasa motorul 1-2 minute in relantina, sa se incalzeasca inainte de pornire pe drum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca e rece motorul, si nu stii sa folosesti o masina.
Daca e diesel, nici nu ar trebui sa ai pretentii sa o folosesti in fiecare dimineata, daca nu faci macar 100km fara oprire.
Daca e pe benzina, probabil ai pompa de benzina uzata, filtrul de benzina vechi sau bujiile proaste.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si inca un lucru, daca cumva ai pus ulei 10W40 ca "asa zic mecanicii", e normal sa mearga ca un tractor romanesc. Pui fix ce ulei a recomandat producatorul, nu ce spun aurolacii care au ajuns mecanici pentru ca au picat bacul.