| NaturalLl a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor din Romania au masinile inscrise pe Bulgaria? De ce si e avantaje ai?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate pentru ca sunt taxe mai mici ca in Romania ca in rest nu vad de ce
http://www.promotor.ro/......a-15127096

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea?

ti se pare ca mergi prin Romania si daca la 10.000 masini vezi una inscris pe BG inseamna majoritatea?

Alea inscripe pe BG sunt niste cotete de masini pe roti care se dezmembreaza si cand dai o besina, cazane luate de baietasi care nu isi permit o masina dar vor sa se sparga in figuri ca au BMW de 30 ani

| NaturalLl explică (pentru suntserios):

Nu vreau sa imi cumpar din Bulgaria masina, am din Ro, cu numere rosii si incerc sa ma interesez ce avantaj am daca inscriu pe BG, ca am vazul multe masini pe BG.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NaturalLl):

Si tu daca esti roman, cu domiciliul in Romania, masina luata din Romania, cum naiba crezi ca o poti inmatricula pe Bulgaria?

Ciorile cu figuri si rupte in c.ur isi iau masini din Bulgaria ca sa para smecheri si nu le inmatriculeaza pe Romania, ceea ce e ilegal. Si fac asta ca sa nu mai dea bani si sa scape de amenzi.

| xerxes1 a răspuns:

Doar cocalarii au masini pe BG.

http://www.stiripesurse.ro/......35536.html

| Goddess23 a răspuns:

In Bulgaria masinile sunt ceva mai ieftinne dar siguranta care ti-o ofera e ceva mai mica, acum depinde de la cine o cumperi si cat te costa. Daca e inmatriculata in Bulgaria atunci in Romania esti scutit de plata asigurarii si a altor tttaxe pe care ti le cere statul bulgar, insa dezavantajul este ca la un accident este posibil ca asigurarea bulgareasca sa nu fie valabila in totalitate si in Romania. Eu am o cunostinta care a cumparat o Skoda Octavia de la un cetatean bulgar in Germania si a avut ceva probleme cu Zollul pentru ca nu erau platite ceva taxe si aici in Germania ai dreptul sa stai cu masina inmatriculata in orice tara in afara de Germania doar 3 luni, daca esti prins ca ai stat mai mult te amendeaza si e destul de mult.

| NaturalLl explică (pentru Goddess23):

Pai nu, eu am numere rosii acum si incerc sa ma interesez de ce e mai bine pe Bulgaria, ce avantaje am.

| Nume2 a răspuns (pentru NaturalLl):

Nu sunt avantaje. Doar ciorile isi mai inscriu ''mertanul'' din '80 sau ''bmw'' tot din '80 pe Bulgaria. Probabil ca ii avantajeaza la furat sau poate ca ii avantaja sa pastreze din banii furati sau poate de acolo erau furate masinile. Oricum, taxa de inmatriculare fiind scoasa, chiar nu ai de ce sa iti inmatriculezi masina in alta tara.

| NaturalLl explică (pentru Nume2):

Ma gandeam ca poate pe Bulgaria e impozitul anual mai mic. Sau e la fel?

| Nume2 a răspuns (pentru NaturalLl):

Asta nu stiu sa iti spun, dar din cate stiu trebuie platit in Bulgaria, nu il poti platii din Romania, deci daca chiar ar fi cu 50-100 lei, sa zicem, mai mic. banii salvati s-ar duce pe drumul spre plata impozitului.

| Zullabar a răspuns:

Entru ca inscrierea unei masini pe Romania a fost in jur de 1000 de euro si in Bulgaria e gen 300-600 depinde de masina, plus taxe de inmatriculare dar acum iti poti inscrie masina la fel de bine si in tara pentru ca s-a scos taxa, va recomand sa nu va mai complicati cu trimisul masini in alta tara ca se poate si aici acum