| Paul_5223 a întrebat:

Fratilor mi-am cumparat de curand un amplificator K-PO ea 150p de 100W si l-am pus pe o statie STABO xm3044 de 4W. Treaba e ca nu merge cum ma asteptam eu. Poate fi antena problema? Mentionez ca antena pe care o am este ML145 fara magnet. Daca ea este problema o sa-mi cumpar alta de putere mai mare si ma gandeam la Sirio MwgaWatt 4000 PL sau la Sirio Performer 5000 PL. Care mi-o recomandati?
Astept pareri, multumesc.

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca antena evident ca recomand Sirio Performer 5000 dar ca sa iti rezolv problema este greu de spus. Este posibil ca acel amplificator sa fie prea puternic pentru statie si nu il poate alimenta la capacitate maxima si acum depinde ce intelegi tu prin nu merge cum te asteptai tu poate ca aia este capacitatea maxima a statiei si a amplificatorului!

| Angel0 a răspuns:

Ai calibrat antena? De unde ai luat alimentare +- 12V pentru amplificator? Sper ca nu de la bricheta.Conteaza lungimea efectiva a antenei, nu puterea ei.Cea mai ordinara antena de 2 lei suporta 100w prin bobina, mai ales ca este folosita intermitent.ML145 este ok.