| ion112 a întrebat:

ieri am cumparat un autoturism din anul 2001, problema e ca nu l-am cumparat direct de la proprietarul din talon...iar cel de la care l-am cumparat e trecut pe talon la "instrainat catre" de un an de zile. Intrebarea este daca o sa am probleme cu politia atata timp cat am contractu de vanzare cumparare la mine si dovedesc ca masina este proaspat cumparata. Mentionez ca in urmatoarele 2 saptamani ma duc s-a o inscriu la rar pe numele tatalui.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa ai probleme la inmatriculare.
Pentru inmatriculare va trebui sa faci ITP (daca este expirata), aceasta se face la o unitate RAR si sa faci asigurarea RCA. Daca vrei sa fie si pe numele tatalui va trebui sa soliciti ca si acesta sa fie trecut pe certificatul de inmatriculare.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca au trecut 30 zile de cand a fost instrainata s ar putea sa ai probleme. Si inscrierea se face la politie nu la rar

| ion112 explică (pentru Ioandelasal):

Dar pot circula cu ea timp de o saptamana? pana ajung cu ea la rar? am itp valabil

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru ion112):

Trebuie sa ai si RCA valabil, altfel daca te prinde poti fi amendat cu o suma mare si daca faci un accident va trebui sa platesti totul din buzunarul tau.

| ion112 explică (pentru Ioandelasal):

Asigurarea este pe numele proprietarului din talon. azi mi-am facut programarea la rar pe data de 9, maine ma duc sa o trec la mine la primarie, macar daca ma opreste politia sa ii fac dovada ca eu am cumparat recent masina si ca is cumparator de buna credinta, facandui dovada ca am inceput deja demersurile pentru inmatriculare