| Mariusica_Marius_1997 a întrebat:

Salut, de curând am cumparat o masina, încheiat vanzare cumparare urmeaza sa imi dea fiscalul, intrebarea este eu daca trec masina cu fiscalul la primărie sub numele meu si in carte si certificat ramane proprietarul vechi, pot circula cu masina fara probleme? Tin sa mentionez ca pe certificat nu s-a scris nimic de înstrăinat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti face doar pentru o perioada de 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare, dupa aceea se suspenda inmatricularea si nu mai poti circula legal pe drumurile publice, ai comite infractiunea prevazuta de art.334 Cod penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 90 de zile la dispozitie sa inscrii masina pe numele tau la politie dupa ce ai făcut actul de v-c.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți.

| Sofer a răspuns:

Ai termen 90 de zile sa o inscrii.