| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat o masina acum doua saptamani. Am toate actele, totul este in regula. Pe talon a fost trecut "instrainat catre" mine. Ceea ce vreau este sa o inscriu pe numele mamei deoarece platesc mai putin la asigurare. Pot sa fac impozitul si inscrierea pe numele mamei, daca contractul de vanzare-cumparare a fost facut pe numele meu? Dau funda cui ma lamureste, multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face inmatricularea numai pe numele mamei, ar fi trebuit sa inchei contractul de v.-c. pe numele ei.
In schimb poate fi trecuta si ea pe certificatul de inmatriculare, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15.(1) Odată cu realizarea operaţiunilor de înmatriculare a vehiculului, autoritatea competentă eliberează proprietarului sau deţinătorului mandatat un certificat de înmatriculare, conform categoriei din care face parte vehiculul respectiv, precum şi plăcuţe cu numărul de înmatriculare.
  (1^1) La cererea scrisă a proprietarului unui vehicul, în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se poate înscrie şi o altă persoană decât proprietarul, specificându-se calitatea în care aceasta poate utiliza vehiculul, în virtutea unui drept legal. În cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menţionarea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi a datelor de identificare ale deţinătorului mandatat."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

In acest caz, este legal sa fac asigurarea pe numele mamei? Adica sa nu am probleme cand ma opreste politia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mama ta nu este trecuta in contractul de v.-c. nu cred ca o sa faca RCA pe numele ei, totusi poate incerca la o firma de asigurari.

| alessia5158 a răspuns:

Nu se poate asa ceva cu o masina a carei proprietar esti (in acte)!
De la bun inceput, masina trebuia cumparata pe numele mamei tale!