| AlinMiTruT a întrebat:

Salutare TPU, recent am cumpărat un audi A4 B6 2002 și as vrea să știu dacă pot pune pe el un volan de b7, !

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Da, poti pune, dar in functie de dorinte, vei fi nevoit sa mai schimbi unele piese, sau cel putin sa faci o adaptare.
Ce inseamna asta?
Inseamna ca, daca vrei comenzi pe volan, si nu le ai in momentul de fata, vei fi nevoit sa cumperi calculator de coloana cu functia pentru comenzi pe volan (Are terminatia Q daca nu ma insel) precum si spirala aferenta(cu 12 pini, daca mai retin bine).
Insa, daca nu vrei comenzi e putin mai usor.
Fizic, il poti monta fara griji, problema e la airbag.
Si anume, pe B7, airbag-ul este dual stage.
Pe B6, airbag-ul este single stage.
Din acest motiv vei fi nevoit sa modifici cablajul volanului (cel mai probabil) si sa-l legi pe al doilea stadiu al airbagului.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Pune-i, ca nu o sa ai probleme. B7 este un B6 la baza, acelasi sasiu, acelasi interior, unele piese identice. B7 este un b6 euro4. In rest ca masini sunt identice, doar motorul difera si putin exteriorul

| JustAsimpleUser a răspuns:

E posibil sa nu ti citeasca calculatorul airbag ul, in rest nu ar trebui sa ai probleme, pentru ca...canelurile la coloana volanului sunt universale, dar cred ca fiind mai veche (2002) nu ar trebui sa ai probleme nici cu airbag ul