| LovelyWolf a întrebat:

Salutare, mi-am cumparat recent o masina din Germania, a fost adusa cu platforma. As vrea sa o inamtriculez dar nu stiu unde trebuie sa merg sau ce sa fac. Masina nu are numere.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas 1 faci un RCA
Pas 2 mergi la serviciul înmatriculări și scoate nr roșii dacă vrei să mergi cu ea.
Pas 3 mergi și ii faci rar ul.
Pas 4 o iei pe numele tau la finanțe
Pas 5 mergi la serviciul de înmatriculări cu toate actele necesare pentru înscrierea și numere.

| LovelyWolf explică (pentru suntserios):

O intrebare mai am, ideea este ca o ruda a cumparat-o din Germania si acum e trecut pe numele lui. Vreau sa fac actul de cumparare vanzare dar sa nu merg in Germania, merge daca mi-o trimite pe mail si datele mele mi le completez eu?

| suntserios a răspuns (pentru LovelyWolf):

Rudă o ia pe numele lui apoi o cumperi de la el.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Urmezi pasii descrisi de @suntserios, as mai adauga niste sfaturi pentru evitarea celor mai uzuale greseli:
- daca ai mai putin de 30 de ani, nu o inmatricula pe numele tau, ci pe al parintilor sau altcuiva din familie, care poate merge cu ea si la RAR
- contractul si toate celelalte le poti face la o firma de intermedieri sau chiar de unul singur. Contractul se poate face direct de pe vanzatorul din Germania pe cumparatorul din Romania (vezi punctul anterior). Nu ai nevoie de nici un act in plus de la vanzator, doar de semnatura lui.
- RCA e bine sa faci pe un an, din prima. Il poti folosi si la numere rosii si ulterior la inmatriculare
- numerele rosii solicita-le direct pe 3 luni, costa la fel si nu stii ce piedici poti intampina pe parcurs.

| darrio2007 a răspuns:

La serviciul de inmatriculari auto din orasul tau.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Caută răspunsul pe google

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ai fost de mega ajutor.