| anonim_4396 a întrebat:

Stiti de la ce varsta poti circula cu ATV-ul? Si as mai vrea sa stiu ce iti trebuie pentru a putea circula(legislatie,,, permis,,, etc). Astept raspunsurile voastre.PWP

Răspuns Câştigător
| Foca a răspuns:

Deci ca sa conduci un Atv iti trebuie B1= poti conduce o masina cu masa mai mare de 400kg si sa nu depaseasca 550 kg care depaseste viteza de 50km pe H. Asta scire in Codul rutier ASTA E TOT
ASTEPT FUDITZA love struck

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor legislatiei rutiere poti circula cu ATV-ul de la 16 ani. Celelalte elemente depind de categoria in care se incadreaza ATV-ul pe care vrei sa-l iei. Daca se incadreaza la categoria moped(viteza pana la 45 km/h si CC pana la 50 cmc) atunci trebuie doar sa faci un curs de legislatie. Daca este mai mare, respectiv are masa proprie intre 400-550 kg si viteza peste 45 km/h atunci ai nevoie de permis de conducere subcategoria B1, pentru care trebuie sa faci scoala si sa dai examen teoretic si practic. Numai bine!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din câte ştiu eu, de la 16 ani, după ce urmezi un curs de legislaţie rutieră la o şcoală de şoferi.

| valy1233 a răspuns:

Dupa 16 ani daca motorul are mai putin de 49 cmc si trebuie sa faci un curs de legislatie, iar daca are peste 49cmc, iti trebuie permis categoria A(peste 18 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la 16 ani dar trebuie sa dai un examen sau ceva in genu si sa ai cunostinge de legistratie rutiera.

| TheBlueDragon a răspuns:

Poti sa mergi si de la 10 ani cu un atv de copii

| razvanx3 a răspuns:

In principie de la 18 ani dar e vorba si de ce putere are atv-ul. iar pentru cele mai mari iti trebuie permis si alte chestii

| Mariusica369 a răspuns:

Si in cazul unui motoscuter (inca nu m-am decis ce sa-mi cumpar)de ce am nevoie?