| εмiLч97 a întrebat:

In viitorul apropiat as vrea sa imi iau permis la categoria A: motocicleta. Am doua intrebari:
- Din cate am auzit s-a schimbat legislatia si doar la 23 de ani pot sa imi iau permisul. Este adevarat?
- Cand incep scoala pentru A2, motocicleta mi-o asigiura scoala de soferi sau trebuie sa o cumpar eu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Conform art.20 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"
In mod normal scoala ar trebui sa asigure motocicleta, dar trebuie sa te interesezi tu daca o asigura sau nu ori cauti una care o asigura.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. La 24 de ani. http://www.realitatea.net/......95498.html
In mod normal, da. Asigura scoala. Sunt insa si scoli care nu asigura. Foarte putine dar sunt.