| StefanFlorin1990 a întrebat:

Salutare tuturor. Adresez o intrebare, mai mult soferilor profesionisti. Am achizitionat un cap tractor MAN TGX 440, euro 5 din 2010 din Olanda si pe o distanta de 2200 km, doar cu capul tractor cu cutie automata (nu stiu daca are o mare importanta la consum ), am scos un consum de 16, 5%. Ii intreb pe cunoscatori si pe propietari, cam cat la % consuma in medie la un tonaj de 18- 20 de tone (cursand mai mult pe autostrada) si cam cat la % ar consuma maxim la incarcatura de 25 t. Intrebarea mea vine datorita faptului ca am avut la firma astfel de camioane si consumau in medie 37-40% avand in vedere faptul ca soferii mai bagau mana la motorina. Un amic a zis ca ajunge undeva la 26-27% media iar altul a spus ca undeva pe la 32-33%. Opinii?

1 răspuns:
| ma3ryian a răspuns:

Gol ia 17 % Plin nu are cum sa sara de 33 % pe autostrada la 60-90 la ora! Pe Romania cum se merge ia si 42 % la cat stai bara la bara prin oras! Soferu care baga mana mai mult de 50 l nu ia la o cursa de 1500 de km adica mai NIMIC!
Depinde unde il folosesti! pe extern sau pe tara.
Bucura-te ca ai HIDRAMAT no sa ti-l strice vreiun sofer! NARE CUM! se strica macar de uzura!