| davidd100dd a întrebat:

Salutare tuturor, am un bmw seria 3 model e46 motor 2.8 benzină și de ieri nu ma mai lasa sa introduc maneta de viteza in nicio treapta de viteza....doar cu motorul oprit...tin sa mentionez ca pedala de ambreiaj e extrem de tare, practic eu nu am ambreiaj.
Si ca sa plec cu ea o bag in viteza 1 dau la automat și pleacă ajutând-o din accelerație..accelereze pana ajung la 20 30 de km pe oră iar după ca sa schimb treapta 2 trebuie să o scot din viteza sa o las pe liber sa o turez pana la 1900 sau 2000 ii dau a doua si tot asa la fiecare treapta......chestia e ca schimb toate vitezele fără ambreiaj. Ce s-a intamplat ca nu mai inteleg nimic?

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Ti-ai raspuns singur.Nu mai ai ambreiaj.
Manopera este in jur de 600 lei.
Ideal ar fi sa inlocuiesti tot kit-ul de ambreiaj. cat mai repede pana nu distrugi cutia si demarorul.