| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Am un renault megane 3 și de ceva timp se aude un zgomot ciudat în stâlpii dintre uși, se aude în partea de sus chiar lângă plafon, se aude la cea mai mică denivelare, sau dacă calc cu una din rotile de față pe ceva, îmi da impresia ca se îndoaie masina.
Face un sunet asemănător cu al unei sticle de plastic când o îndoi.
Se aude în ambii stâlpi.
Totul a început de când am intrat pe un drum de țară cu niște gropi foarte mari, exact gropile alea ce rămâne apa în ele de la ploaie.
Are cineva idee ce ar putea fi?

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Chederele de la usi uscate.
Cand iei gropane sasiul masinii flexeaza nitel si chederele se freaca de usi, de acolo si zgomotul.
Sterge-le cu putin ulei.

| Adi95 a răspuns (pentru danbnz):

O sa încerc și o să revin cu un răspuns, mulțumesc de idee

| Adi95 a răspuns (pentru danbnz):

Salutare, am schimbat chederele la uși și tot se aude acel "scârțâit" se aude în interiorul stâlpului dintre uși în partea de sus, mecanicul a spus ca nu știe ce face acel zgomot dacă nu-s chederele, atunci cand ploua nu se mai aude asa, sunt momente când nu se mai aude deloc (doar când plouă)

| danbnz a răspuns (pentru Adi95):

Esti sigur ca nu e bucsaraia?
Bucsele de la bascula mai fac asa uneori...
Dar daca ai fost la mecanic si nici omul ala nu-si da seama incearca asta:
Roaga un prieten sa te ajute...
Mergi pe un drum fara trafic, ia gropane la viteza mica...
Prietenul sa mearga pe langa masina, poate de afara isi da seama mai bine de unde se aude mai exact.
Am facut si eu asta odata si m-a ajutat sa identific problema.

| Adi95 a răspuns (pentru danbnz):

Mulțumesc de idee