| Stefan19831507 a întrebat:

Salutare tuturor! Am un scuter sym fiddle 49cc si mi s-a oprit din mers.Am verificat tot ce se poate incepand de la alimentare benzina, curatat carburator, verificat muzicuta.etc benzina vine ca uda bujia.E acum incepe partea interesanta ..cand am dat jos bujia am facut masa pe caroserie, observ ca dadea scanteie slaba mai ca nici nu o observam.Am schimbat bujia cu una noùa, acelasi cod din manual, aceeasi problema.Am schimbat bobina de inductie ..aceeasi problema.Am curatat cititorul de pe volanta si volanta in speranta ca poate are depuneri de mizerie si nu transmite bine impulsul.Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Poate cineva a intimpinat aceeasi problema si ma poate ajuta.Va multumesc tuturor!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai curățat de calamină evacuarea din cilindru, țeava și toba?

| Stefan19831507 explică (pentru mihai69):

Nu am scinteie suficienta...scinteia la bujie este slaba...Tu imi spui de calamina din evacuare? Unde dai si unde crapa.

| mihai69 a răspuns (pentru Stefan19831507):

Recunosc, nu am citit toată întrebarea.
Dar poate fi și cel spus de mine un motiv, dar din fericire nu și în acest caz.
Singura variantă ce ar mai fi de luat în calcul pentru tine ar fi să schimbi cablul de FÎT dintre bobină și bujie; fie e întrerupt, fie are izolația străpunsă și „dă la masă" („fură curent") pe undeva. La câte ai încercat... merită să mai faci un test.