| Damian_Florin_1996 a întrebat:

Salut TPU
am si eu un atv care nu porneste...
I.am schimbat carburator ..baterie am curatat bujia ....degeaba...exact in starea care e acum a mers...si dintr.o data nu mai porneste si nu inteleg care poate fi cauza.
Scanteie da...benzina in carburator ii vine bateria invarte perfect care poate fi motivul?

8 răspunsuri:
| walkeR1 a răspuns:

Pune-i alta bujie ea da scanteie dar poate nu da cum trebuie sa te uiti daca da intr-o parte scanteie sau da mai slaba... incearca cu alta bujie

| MikeneziuM a răspuns:

Si eu am patit asa cu un linhai vezi ca in masca aia unde sunt coarnele trebuie sa fie un calculator daca e scoate-l si baga-l in congelator 20 min si dupa pune-l iar si incearca sa il pornest daca merge inseamna ca trebuie schimbat nu mai stiu sigur cum ii spune

| OldSoul a răspuns (pentru MikeneziuM):

CDI se numeste. Cunoscut si sub numele de centralina.

| OldSoul a răspuns (pentru MikeneziuM):

Incearca sa pui la piston cu o seringa putine benzina si incearca sa vezi daca porneste, daca porneste ai pompa de benzina defecta.
Verifica daca ai compresie.
Verifica filtrul de aer sa nu fie infundat.

| Wenny10 a răspuns:

Cumpara alt CDI si o bobina nouahappy. Asa facea si chinezul meu de 150. Funda?

| PetrisorPetru a răspuns:

Benzina trage din rezervor?

| yonut26 a răspuns:

Este posibil sa trebuieasca segmentat motorul.

| Damian_Florin_1996 explică:

Trage benzina din rezervor altfel nu avea de unde sa fie benzina in carburator iar cu bujia am incercat si cu alta bujie....degeaba